Domov Slovensko Arcibiskup Orosch nahneval spoločnosť, následne sa ospravedlnil

Arcibiskup Orosch nahneval spoločnosť, následne sa ospravedlnil

0
0

Trnavský arcibiskup Ján Orosch minulý týždeň svojimi vyjadreniami pobúril spoločnosť, keď sa zamýšľal nad nevinnosťou obetí strelca na Zámockej ulici. Neskôr sa za svoje vyjadrenia ospravedlnil a objasnil, že ich nemyslel tak, ako boli verejnosťou pochopené.

Na verejnosť minulý týždeň prenikli pasáže z obežníka, ktorý adresoval Orosch kňazom Trnavskej diecézy. V ňom spochybnil nevinnosť obetí útoku na Zámockej ulici.

Orosch síce tvrdil, že ich vražda ho zasiahla a vrah bol podľa neho plný nenávisti, no priznal, že mu prekáža spojenie „nevinné obete“. Prostredníctvom otázok s obeťami strelca nepriamo spojil možnú drogovú závislosť či nemravné konanie.

Kritika spoločnosti

Voči Oroschovým slovám sa ostro ohradila polícia. Označila ich za hrubú manipuláciu založenú na klamstve, ktorá dehonestuje pamiatku nevinných obetí a navyše podnecuje nenávisť a polarizáciu v spoločnosti.

Vyjadrenia cirkevného hodnostára kriticky komentovali i viacerí politici. Predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) ich označil za veľmi nešťastné a hoci boli súčasťou interného dokumentu, myslí si, že je potrebné i v takom prípade vážiť slová.

Vlnu nevôle vyvolal publikovaný obežník aj v širokej verejnosti.

KBS nechcela reagovať, neskôr sa ospravedlnila

Vo svojej prvej reakcii na kritiku publikovaného obsahu obežníka Konferencia biskupov Slovenska (KBS) uviedla, že jej neprináleží komentovať tieto vyjadrenia.

Podľa KBS je každý biskup vo svojej diecéze kompetentný za svoje konanie i vyhlásenia a zodpovedá za svoje názory. Neskôr sa však za „vzniknuté nedorozumenie“ ospravedlnila.

„Ako biskupi, kňazi, zasvätení, ale aj veriaci laici sme povolaní snažiť sa o čo najväčšiu empatiu naplnenú evanjeliovým posolstvom nádeje a milosrdenstva, a to hlavne v okamihu, keď stojíme zoči-voči tragickým udalostiam,“ uviedol vo svojom vyhlásení predseda KBS a košický arcibiskup metropolita Bernard Bober.

Ako doplnil, pri takýchto tragických udalostiach „chceme tíšiť bolesť a upokojovať, nechceme vyhrocovať polemiky ani sa zaoberať podozreniami, pre ktoré niet podkladov“.

Tvrdí, že na diskusie a hľadanie argumentov o hodnotách či morálnych postojoch je potrebné využiť iné fóra a príležitosti na dialóg. Opätovne vyjadril úprimnú sústrasť rodinám obetí vraždy na Zámockej ulici v Bratislave a znásobuje sľúbené modlitbové memento.

„Veriacich prosím o modlitby za pokoj a zmierenie pre všetkých v našej krajine,“ uviedol Bober.

Orosch sa ospravedlnil

Po veľkej kritike spoločnosti sa trnavský arcibiskup napokon v pondelok ospravedlnil.

„Vzhľadom na reakcie, ktoré vyvolal môj dokument prísne interného charakteru, určený kňazom Trnavskej arcidiecézy, chcem vyjadriť moju blízkosť rodičom obetí na Zámockej ulici v Bratislave,“ uviedol Orosch vo vyhlásení.

Veľmi ho mrzí, keď neúmyselne spôsobil bolesť v dotknutých rodinách a v časti spoločnosti.

„Úvodník som nepísal verejnosti ako pastiersky list,“ povedal. „Dotkol som sa, opakujem nie verejne, ale interne, otázky vnútornej nevinnosti, keďže všetci sme hriešni,“ dodal.

ano, TASR, foto: facebook/KBSNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…