Domov Zahraničie Brexit znova odložený: Britániu čakajú nové voľby, ktoré zrejme rozhodnú

Brexit znova odložený: Britániu čakajú nové voľby, ktoré zrejme rozhodnú

0
0

Ani po mesiacoch vyjednávania neprišlo medzi britskými poslancami k dohode o odchode krajiny z EÚ, kompromisom je nakoniec ďalší odklad samotného brexitu a tiež dohoda na konaní nových volieb.

Po tom, ako sa britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi nepodarilo v britskom parlamente presadiť brexitovú dohodu, ktorú vyjednal s EÚ, sa bude o osude Veľkej Británie rozhodovať vo voľbách, ktoré budú ešte v decembri tohto roka.

Briti tak namiesto vianočných kampaní budú tento rok v zajatí tých predvolebných, ktoré začali takmer hneď po vyhlásení termínu volieb.

Ťažké rozhodnutie o voľbách

Po ťažkých dňoch vyjednávania prišlo k dohode, že voľby sa uskutočnia podľa zákona o predčasných parlamentných voľbách, a to vo štvrtok 12. decembra 2019.

Po takmer sto rokoch sa budú konať voľby v decembri. V Británii je väčšinový volebný systém v jednomandátových volebných obvodoch, čo znamená, že ten kandidát, ktorý získa najviac hlasov v danom obvode, vyhráva, teda víťaz berie všetko.

Ďalší odklad brexitu

Pôvodný dátum odchodu Británie z EÚ sa už viackrát zmenil. Posledný stanovený dátum 31. októbra padol tiež, keďže Európska únia na poslednú chvíľu rozhodla o akceptácii zaslanej žiadosti a posunula termín brexitu na 31. január 2020.

Zmena je však v spôsobe, aký predseda Európske rady Donald Tusk použil pri oznámení ďalšieho odkladu, nazval ho flextension, či po slovensky, flexibilný odklad.

Teda ak by sa stalo, že by po voľbách schválili britskí poslanci dohodu o brexite aj skôr, odíde krajina hneď prvého nasledujúci mesiac a nie až koncom januára.

Tri možné scenáre brexitu

Po oznámení o odchode z Európskej únie v roku 2017 mala Veľká Británia iba tri možnosti: odísť s dohodou, odísť bez dohody alebo EÚ vôbec neopustiť.

Problémom v britskej spoločnosti, ale aj v britskom parlamente, je, že dnes neexistuje jednoznačná väčšina v prospech niektorého zo scenárov.

Doteraz sa dokázali poslanci dohodnúť len na tom, že odísť bez dohody nie je pre nich akceptovateľná možnosť.

Výsledky prieskumov verejnej mienky

Natíska sa otázka, kto teda vyhrá voľby vo Veľkej Británii. Najnovšie prieskumy verejnej mienky pripisujú vedenie Konzervatívnej strane Borisa Johnsona, ktorá vedie o približne 8-10 percent nad Labouristami Jeremyho Corbyna.

No výrazne posilňujú aj Liberálni demokrati a tiež nová strana Brexit. Podľa súčasných odhadov by mala vzniknúť konzervatívna vláda a teda probrexitovský konzervatívny parlament, ktorý bude pripravený hlasovať za Johnsonovu dohodu.

No do hry vstupujú aj menšie strany ako Škótska národná strana, Velšská strana, Sinn Fein, Unionisti ako aj Strana zelených, ktoré môžu vo väčšinovom systéme zmeniť pomer síl v parlamente.

Ak by ale dopadli voľby podľa súčasných odhadov, Británia odíde z EÚ najneskôr do konca januára.

Ako dopadnú voľby, dnes nikto netuší

Ani politológovia dnes nevedia predpovedať, ako môžu voľby dopadnúť. Je však možné povedať, že decembrové voľby budú asi patriť medzi najvýznamnejšie britské voľby v ostatnej histórii.

Výsledky by mali ukázať, či panuje všeobecná zhoda v britskej spoločnosti. Tieto voľby možno v skutočnosti považovať za druhé referendum o brexite.

Keďže sa parlament nedokázal dohodnúť, akú formu by mal mať brexit, alebo či by sa vôbec mal uskutočniť, preniesli zodpovednosť na ľudí, ktorí teraz rozhodnú.

Bez ohľadu na výsledok je možné konštatovať, že voľby hlboko ovplyvnia budúcnosť celej krajiny, nielen jej priemysel a hospodárstvo, ktoré je previazané s EÚ, ale aj súdržnosť krajiny ako takej a jej postavenie vo svete.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Najvhodnejšie potraviny pre správne naštartovanie dňa

Raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa. Toto je jedna z najdôležitejších zásad zdravého živo…