Domov Šport Buchmann novým rekordérom výzvy Everest

Buchmann novým rekordérom výzvy Everest

0
0

Počas „koronakrízového“ obdobia, keď je zrušená väčšina športových podujatí, si aj profesionálni športovci musia hľadať alternatívne možnosti trávenia voľného času, jednak, aby sa zabavili a jednak, aby sa udržali v športovej kondícii. Inak to nie je ani medzi cyklistami.

Emanual Buchmann, spolujazdec nášho Peťa Sagana, sa rozhodol absolvovať jednu z najťažších výziev v cyklistickom svete. Jedná sa o takzvanú Výzvu Everest, ktorej podstatou je vystúpať na bicykli do výšky, ktorou sa hrdí najvyšší vrch sveta Mount Everest.

Nemecký cyklista tímu Bora‑Hansgrohe je od minulého týždňa novým rekordérom v zdolaní tejto výzvy. Do výšky 8 848 metrov totiž vyšplhal za 7 hodín a 28 minút, pričom predchádzajúci rekord amerického horského cyklistu Keegana Swensona bol 7:42 h.

Najťažšia vec, akú kedy urobil

Štvrtý muž vlaňajšej Tour de France pre svoj rekordný pokus použil 11,6 km dlhé stúpanie neďaleko rakúskeho Ötztalu. Absolvoval ho takmer osemkrát, kým nedosiahol požadovaný počet nastúpaných metrov 8 848.

Celkovo absolvoval 162,19 km, stúpal rýchlosťou 1 500 m/h a pri klesaní dosiahol maximálnu rýchlosť 75,3 km/h.

Nemecký cyklista začal stúpať z Ötzu, ale po prvom zdolaní kopca zišiel na druhú stranu a ďalšie stúpanie už absolvoval z viac strmej strany z Haimingbergu „Bola to jedna z najťažších vecí, aké som kedy urobil.

Nečakal som, že ku koncu to bude až tak bolieť. Na začiatku som našiel správny rytmus a neskôr som sa rozhodol pre vyššie tempo. Po 7 000 m som začal cítiť svaly.

A keďže nie som zvyknutý až na takú porciu výškových metrov, začalo to veľmi bolieť. Najťažší bol posledný kilometer. Boli tam však aj nejakí fanúšikovia.

Ich podpora mi pomohla dostať sa do cieľa. Som rád, že sa mi podarilo zlomiť rekord, ale toto nemá s normálnou súťažou nič spoločné.

Urobil som to preto, lebo som na to mal čas a chcel sa otestovať pred Tour de France,“ uviedol Emanuel Buchmann v tlačovej správe tímu Bora‑Hansgrohe.

Charitatívny rozmer

Úspešný pokus 27-ročného Buchmanna mal aj výrazný charitatívny rozmer. Prostredníctvom darcovskej platformy gofundme. com získaval peniaze pre projekt Deutsche Kinderhilfwerk, ktorý počas pandemickej situácie s novým koronavírusom podporuje deti zo slabšieho sociálneho prostredia.

Aktuálne sa tam už vyzbieralo 15 035 eur, Buchmannovou ambíciou bolo získať 10 eur na každý výškový meter, teda dokopy 88 480 eur. „Vybral som si Deutsche Kinderhilfswerk.

Som presvedčený o tom, že deti si v čase koronakrízy zaslúžia väčšiu pozornosť, než aká sa im venuje. Akcia sa nekončí, platforma na darovanie peňazí naďalej funguje,“ vysvetlil Buchmann pre portál Cyclingnews.

sam, SITA, foto: facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Bryanta uvedú do Siene slávy v máji 2021

Kvôli pandémii koronavírusu uvedú legendárnych hráčov Kobeho Bryanta, Tima Duncana či Kevi…