Domov Komentáre BYSTRIANSKY: Ako si kapitán do nohy strelil

BYSTRIANSKY: Ako si kapitán do nohy strelil

0
0

Takýto obrat s obratom obchodov nik nečakal. Ani kapitán Danko. Ten si pred štyrmi mesiacmi napriek varovaniu, opozície, aj nezávislých ekonómov a právnikov, nedal povedať.

Už vtedy tvrdili, že daň z jedla poškodí ľudí a je v rozpore s komunitárnym právom o hospodárskej súťaži. Brusel Danka usvedčil a on o 180 stupňov otočil.

Atrament na „prípise“ z Bruselu ešte ani poriadne nevyschol a zákon o dani z jedla bol po raketovej intervencii Andreja Danka zrušený. Pochopil, že brániť sa by bolo zbytočné.

Zrejme sa zľakol toho, že by mu opozícia obúchavala obrat o hlavu až do volieb. S hanbou rezignoval. A skôr ako býva uňho zvykom.

Salto s obratom reťazcov sa však nezaobišlo bez prešľapov v podobe tristných výrokov na adresu „hnusného“ Bruselu, ktorý Slovensku akože krivdí.

Tupými prešľapmi sa blysli dve dámy SNS: ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná a poslankyňa Eva Antošová. Obvinili Európsku komisiu, že bráni veľké, bohaté a silné firmy a na spotrebiteľov kašle.

A že vraj neprimerane zasahuje do slovenských záležitostí a chráni zlé nadnárodné monopoly. SNS však nevadí, keď nám Brusel posiela desiatky miliónov eur, ktoré nominanti SNS prečerpávajú do súkromných vrecák spriaznených firiem.

Celkom šikovný ťah od dám zo SNS pre jednoduchších voličov, ktorý je však zároveň veľmi nebezpečný, lebo škodí záujmom Slovenska.

Vyhrážky v tak jednoznačnej záležitosti, akou Dankov odvod je, naštrbia reputáciu krajiny v Bruseli aj v očiach zahraničných investorov. Sú však logickým vyústením vyše trojročného pôsobenie SNS vo vláde, ktoré ukázalo, aké medzery v politike má táto strana.

Možno sa aj niekedy aj snaží o dobré veci, keď chce znížiť priame dane či stimulovať opatreniami cestovný ruch.  No robí to tak nešikovne, bez plánu a vízie, že to pripomína viac chaos ako premyslený systém.

Ak o niektorých opozičných stranách hovoria politológovia, že sú antisystémové, lebo svojou činnosťou a vystupovaním lídrov spochybňujú parlamentnú demokraciu, tak po výkone, aký predviedli národniari pri dani z jedla už veľa nechýba, že sa začne hovoriť aj o antisystéme vo vláde.

Top kandidátom je strana kapitána Danka. Ten si podobne ako Štúr, strelil do vlastnej nohy. Štúr však z nedbanlivosti, ale Danko z hlúposti.

Ján Bystriansky, ekonomický analytik

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…