Domov Ekonomika Ceny bytov rekordne rastú

Ceny bytov rekordne rastú

0
0

Napriek tomu, že analytici v druhej polovici minulého roka očakávali stabilizovanie cien nehnuteľností na Slovensku, opak bol pravdou. Ceny domov a bytov vzrástli medziročne o 7,6 %. Ako informovala spoločnosť Across Private Investments na rast cien nehnuteľností tlačí najmä výrazný dopyt po bývaní a rekordne nízka ponuka novostavieb.

Pod rast cien nehnuteľností sa najviac podpisuje rast cien bytov. Podľa štatistík NBS sa práve ceny bytov podieľajú na medziročnom raste nehnuteľností až dvomi tretinami.

Ceny bytov rastú rapídne

„V 4. štvrťroku 2018 sa priemerná cena bytov za m2 zvýšila o 60 eur, čo na medziročnej báze predstavuje nárast o 9 %. Najdrahšie sú jednoizbové byty, v ktorých budúci majiteľ zaplatí za m2 viac než 2 000 eur.

Ceny dvojizbových bytov dosahujú 1 920 eur/m2, trojizbové byty stoja 1 658 eur/m2, štvorizbové 1 696 eur/m2 a päťizbové 1 836 eur/m2,“ informujú finanční analytici z Across Private Investments.

V priemernom vyčíslení teda za 1 m2 vlastného bývania v byte zaplatíte 1 787 eur. Na druhej strane ceny domov nezaznamenali ani zďaleka taký veľký nárast a v priemere sú až o približne 33 % lacnejšie.

Za 1 m2 domu zaplatíte 1 171 eur. „Cenové nožnice medzi oboma typmi bývania sa začali markantne roztvárať v roku 2014.

Pomer medzi cenami bol dovtedy relatívne rovnaký, len od roku 2005 až do polovice roka 2006 sa kurz obracal v prospech domov. Tento trend je však minulosťou,“ informujú analytici.

Nedostatok novostavieb

Hoci sa pri pohľade na množstvo stavieb v našich mestách môže zdať, že nové byty rastú ako huby po daždi, v skutočnosti trpí trh s nehnuteľnosťami nedostatkom nových bytov, čo pochopiteľne ich ceny zvyšuje.

Toto je typické najmä pre naše hlavné mesto. Ak budete chcieť kúpiť byt v Bratislave, v medziročnom porovnaní zaň zaplatíte až o vyše 11 % viac.

Odborníci predpovedajú, že pokiaľ sa na trhu neobjavia nové projekty s ešte širšou ponukou bytov, ceny nehnuteľností počas tohto roka porastú o ďalších 10 %.

Chceme bývať vo svojom

Okrem nedostatku novostavieb tlačí ceny nehnuteľností nahor aj výrazne väčší dopyt našincov po vlastnom bývaní. Zatiaľ čo si za našimi hranicami ľudia vystačia aj s podnájmom, Slováci chcú bývať vo svojom.

Odborníci sa zhodujú, že počiatok tohto trendu siaha do roku 1989, kedy došlo k rozpredaju štátneho bytového fondu. Väčšina Slovákov sa z nájomníkov stala vlastníkmi.

Najlacnejšie v BB, najdrahšie v BA

Najvyšší nárast cien nehnuteľností zaznamenal Nitriansky kraj, a to najmä z dôvodu veľkého dopytu po ubytovaní zamestnancov novej automobilky Jaguar Land Rover.

Ceny nehnuteľností tu medziročne stúpli o neuveriteľných 23 %. Aj napriek tomu však platí, že priemerná cena nehnuteľností je druhá najnižšia v rámci celého Slovenska.

Vôbec najmenej zaplatíte za nehnuteľnosť v Banskobystrickom kraji, najviac v Bratislavskom, pričom rozdiel je obrovský, a to až takmer 1 300 eur/m2.

red, ts, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Pre pobavenie publika

Hovorí sa, že škodoradosť je najlepšia radosť. My sa však nechceme nikomu vysmievať, len v…