Domov Zahraničie Česko pred voľbami do poslaneckej snemovne

Česko pred voľbami do poslaneckej snemovne

0
0

V Českej republike sa koncom októbra uskutočnia voľby do dolnej komory parlamentu, poslaneckej snemovne. Favoritom volieb je politické hnutie ANO lídra Andreja Babiša. Celkovo sa volebného súboja zúčastní 31 strán a hnutí.

Kampaň pred voľbami do poslaneckej snemovne v Českej republike pomaly vrcholí. Podľa posledných prieskumov verejnej mienky môže na brány parlamentu pomýšľať približne 7, pri dobrej volebnej účasti až 8 až 9 strán.

Počet strán kandidujúcich do snemovne je rekordný, najväčší za posledných 24 rokov. Jednou z nosných tém kampane je aj kauza Čapí hnízdo, v ktorej je podozrivý so zneužitia dotácií šéf hnutia ANO Andrej Babiš, a pre ktorú sa začalo už aj trestné stíhanie lídra strany a jeho spolustraníka Faltýnka.

Predvolebné prieskumy

Podľa posledných predvolebných prieskumov je na čele hnutie ANO s približne 30 percentami hlasov, ČSSD by mohla získať okolo 13 percent hlasov, Komunistická strana Čiech a Moravy okolo 11 percent hlasov, ODS približne 9 percent hlasov, SPD okolo 7 percent hlasov, Piráti okolo 6 percent hlasov, KDU-ČSL tiež okolo 6 percent hlasov.

Strany ako TOP 09 a STAN sa pohybujú okolo hranice zvoliteľnosti Voliť by prišlo približne 60 percent obyvateľov.

Možné nové strany v parlamente po voľbách v roku 2017

Medzi možných nováčikov po voľbách patria strany Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD) a Piráti. Strana SPD, nie je až taká neznáma. Jej líder sa po rozkole v predchádzajúcej strane Úsvit rozhodol v roku 2015 pre založenie novej.

SPD je radikálna strana zameraná proti migrantom a presadzuje priamu demokraciu, teda sa snaží o zmenu politického systému v Čechách. Piráti nie sú žiadni nováčikovia na českej politickej scéne, vznikli v roku 2009.

Okrem menších úspechov pri voľbách do senátu a komunálnych voľbách sa im brány poslaneckej snemovne ešte nepodarilo prekročiť. Ich program je zameraný najmä na presadzovanie občianskej slobody, využívanie technológií a slobodnom šírení informácií.

Český parlamentný systém

Česká republika má dvojkomorový parlament, tvorí ho poslanecká snemovňa (dolná komora) a senát (horná komora). Poslanecká snemovňa má 200 poslancov, ktorí sú volení na 4 roky.

Senát pozostáva zo 81 senátorov, ktorí sú volení na 6 rokov, pričom sa každé dva roky mení jedna tretina senátorov. Voľby sa uskutočňujú v dvoch dňoch a to v piatok a sobotu.

Jus, foto: facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Sprítomnená minulosť

V karanténe doma ostáva veľa času na premýšľanie, uvažovanie. Starí Egypťania poznali len …