Domov Cestovanie Čínsky pokrok: Autobusy nad hlavami obyvateľov

Čínsky pokrok: Autobusy nad hlavami obyvateľov

0
0

Áno, na Slovensku máme prvý aeromobil, no tento raz ide skôr o dopravu, ktorú využívajú bežní ľudia. O problémoch mestskej hromadnej dopravy veľa hovoriť nemusíme, no futuristický koncept Číňanov by všetko mohol vyriešiť.

Netrvalo dlho a Číňania koncept pretavili do reality. Autobusy, ktoré sú schopné jazdiť nad našimi hlavami sú realitou.

To, o čom hovoríme, nie je žiadna futuristická predstava, ale čínska realita. Úmorné čakania v dopravných zápchach vyriešili v Číne po svojom. Preplnené metrá, autobusy, vlaky či nedostupné taxíky.

To všetko teraz môže zmeniť tento čínsky autobus s názvom TEB. U ľudí tento autobus vyvoláva nadšenie a údiv. To, čo bolo pred dvoma mesiacmi konceptom nabralo skutočné kontúry.

Aktuálne je tento autobus zatiaľ prototypom a má akúsi skúšobnú dobu. Nasadený je na zatiaľ iba 300 m dlhej trati z Pekingu do Qinhuangadao.

Autobus prechádza nad dvojpruhovou cestou a môže dosahovať rýchlosť až 60 km/h. Výška prototypu je 4,8 metra a pod ním je priestor viac ako 2 metre, čo bežným vozidlám umožňuje prejsť popod autobus.

Hlavným inžinierom projektu je Song Youzhou, ktorý sa tak rozhodol, pretože množstvo zápch zapríčiňuje práve činnosť výstupu a nástupu cestujúcich do autobusov.

Zvláštnosťou je, že autobusy s názvom TEB – Transit Elevated Bus je možné spojiť a vytvoriť tak možnosť prepraviť viac cestujúcich, napríklad ako v prípade električiek.

Cena jedného TEBu spolu so 40 km dlhou dráhou je približne 74,5 milióna amerických dolárov. Samotná cena autobusu je 4,5 milióna, no vyžaduje si vybudovanie špecifickej infraštruktúry.

Koncept však má úspech. Ide o akýsi ekvivalent metra nad zemou. Podstatou je zabrániť vzniku kolapsov a takisto odľahčiť dopravu o bežné autobusy, ktoré dopravu často spomaľujú.

Pre zaujímavosť. Takáto myšlienka už bola navrhnutá v roku 1969 Američanmi Lesterom Walkerom a Craigom Hodgettsom. Jej realizácia však bola na tú dobu príliš fantastická.

Denis Ruščák, foto: instagram

 

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 07/2020: Parlamentný cirkus tesne pred voľbami

Kiež by už bolo po voľbách… povie si určite každý súdny človek pri pohľade na to, čo…