0
0

Vo štvrtok 18. júla mohli slovenskí futbaloví priaznivci na televíznych obrazovkách sledovať odvety 1. predkola Európskej ligy. V hre boli traja zástupcovia Fortuna ligy. Zatiaľ čo Dunajská Streda a Spartak Trnava pokračujú v bojoch o účasť v základných skupinách, MFK Ružomberok svoju púť na európskej scéne končí.

90 minút nestačilo

Futbalisti FC DAC 1904 Dunajská Streda v odvete putovali do poľského Krakova, kde im v ceste za postupom stála domáca Cracovia. Minulotýždňová konfrontácia dopadla lepšie pre poľský celok, nakoľko na štadióne súpera strelil gól a uhral sľubnú remízu 1:1.

Žlto‑modrí tak museli minimálne raz skórovať. Bol to však útočník Cracovie, kto už v 2. minúte otvoril skóre duelu. Portugalčan Rafael Lopes si na hranici vápna prebral loptu a krásnym halfvolejom ju nechytateľne poslal k pravej žrdi Jedličkovej brány.

Len dve minúty po polčasovej prestávke bolo vyrovnané. Krásnou strelou z prvej sa presadil Ronan. O postupujúcom rozhodlo až predĺženie. Lapsus domáceho obrancu vyústil v únik Ramireza a ten krížnou strelou prekonal Slováka Peškoviča.

Poliak Piszczek v nadstavenom čase síce vyrovnal, k postupu to však nestačilo. Kormidelník DAC Peter Hyballa po zápase ocenil odhodlanie svojich zverencov, ktorí sa napriek skorému inkasovanému gólu dokázali vrátiť do zápasu.

„Možno potrebujeme občas tieto krízové momenty, ale ja som veril môjmu mužstvu a veril som v postup,“ zhodnotil 43-ročný Nemec. Dunajská Streda sa v 2. predkole predstaví proti gréckemu Atromitosu. Zápas je na programe vo štvrtok 25. júla.

V Sofii „ruže“ nenarástli

Majstra Slovenska z roku 2006 čakala v hlavnom meste Bulharska neľahká úloha. Ak chcel pomýšľať na postup, musel vymazať dvojgólové manko zo spackaného domáceho zápasu proti Levski Sofia.

Hráči MFK Ružomberok nastúpili do zápasu aktívnejšie než ich protivník, avšak ako aj v prípade úvodného duelu, chyba bola vo finálnej fáze. Gerecova príležitosť stroskotala na pozornom gólmanovi, zatiaľ čo pokus Gal‑Andrezlyho sa nezmestil medzi tri tyče.

Oprát sa tak chopil bulharský celok a v 33. minúte sa ujal vedenia. Odrazenú loptu poslal do odkrytej brány Mariani. „Ruža“ nedokázala po zvyšok zápasu nájsť recept na defenzívu súpera.

V samom závere pridal poistku ukážkovým volejom Alar. Mizernú efektivitu hostí skritizoval aj stredopoliar Peter Gal‑Andrezly, pre ktorého išlo o posledný zápas v drese Liptákov.

„Aj v prvom zápase sme polčas boli lepší, aj teraz sme mali pocit, že viac držíme loptu a sme na nej lepší. Chýbali nám ale skúsenosť a finálna fáza, v tomto boli fakt lepší,“ skonštatoval 29-ročný Košičan.

Rusov penaltovým hrdinom

Úradujúci šampión Slovenského pohára vstúpil na európsku scénu veľmi zle. Na trávniku bosnianskeho Radniku Bijeljina podľahol domácemu celku 0:2, a tak podobne ako Ružomberok musel v odvete dobiehať manko.

Tréner Ricardo Chéu urobil oproti predošlému súboju v základnej jedenástke štyri zmeny. Balkánsky súper nastúpil v osvedčenej zostave spred týždňa.

Trnava vstúpila do zápasu lepšie, nakoľko už po 10 minútach viedla. Sobczykovi ponúkol spoluhráč gól ako na zlatom podnose. Mladý Rakúšan pred prázdnou bránou nezaváhal.

O tom, že sa bude predlžovať, rozhodol v 87. minúte presnou hlavičkou Mihálek. Ďalších 30 minút však nestačilo, a tak prišla na rad penaltová lotéria.

V nej bol najväčšou hviezdou gólman domácich Rusov, ktorý zlikvidoval dva pokusy súpera a rozhodol o postupe svojho tímu. „Je to maličkosť oproti tomu, čo predviedli chalani.

Brankár Dobrivoj Rusov zariadil postup Spartaka.

Keď som na nich pozeral, ako celých 120 minút jazdili, na čo slovenské tímy nie sú až tak zvyknuté, mal som radosť,“ ocenil výkon spoluhráčov 26-ročný brankár „Andelov“.

Spartak sa v 2. predkole stretne s bulharským Lokomotivom Plovdiv. Duel sa odohrá vo štvrtok 25. júla.

Kristián Vrábel, foto: facebook, SITA