Domov Ekonomika Dopyt aj rast cien nehnuteľností sa počas roka asi zmierni

Dopyt aj rast cien nehnuteľností sa počas roka asi zmierni

0
0

Rýchlo rastúce ceny nehnuteľností na Slovensku na začiatku tohto roka neboli prekvapením. Na trhu je naďalej nedostatok bytov, ktorých ponuka nestíha vysokému záujmu o bývanie. V prostredí rastúcich úrokov z hypoték je však možné očakávať postupné zmierňovanie dopytu, a teda aj rastu cien realít, zhodujú sa ekonomickí analytici.

Národná banka Slovenska (NBS) zverejnila štatistiky, podľa ktorých v prvom štvrťroku 2022 vzrástli ponukové ceny nehnuteľností na bývanie na Slovensku medziročne o 23,3 %.

Tempo zdražovania sa tak zrýchlilo, v 4. kvartáli minulého roka rástli tieto ceny o 22,1 %. Medzikvartálne tempo rastu sa tiež zrýchlilo na 8,5 %.

„Najnovšie zverejnené štatistiky NBS nie sú prekvapivé, keďže rast cien realít bol kvôli kontinuálne oklieštenej ponuke v kombinácii s vysokou infláciou v tomto období očakávaný.

Na trhu nebolo veľa dôvodov, ktoré by tento trend obrátili a postupné zdražovanie hypoték počas prvých troch mesiacov sa nepremietlo do zníženého dopytu po bývaní, práve naopak,“ priblížil odborník na reality z FinGO.sk Viktor Obtulovič.

Úrokové sadzby rastú

Aj keď úrokové sadzby hypoték začali postupne rásť, do konca marca sa stále držali na veľmi nízkej a všeobecne dostupnej úrovni, pripomína finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

„Noví žiadatelia mohli v 1. kvartáli 2022 získať hypotéku za veľmi výhodných podmienok. K tomu sa pridáva stále vysoká úroveň úspor obyvateľstva a nízka nezamestnanosť, na ktorej sa zatiaľ nijako neprejavilo predikované spomaľovanie slovenskej ekonomiky v dôsledku vojny na Ukrajine,“ vysvetlil.

V 2. štvrťroku sa však už podľa neho dá očakávať istý pokles dopytu po hypotékach. Úrokové sadzby sa ďalej zvyšujú a tempo rastu slovenskej ekonomiky v tomto roku spomalí podľa predikcie Európskej komisie (EK) z 5 na 2,3 %.

Rast cien spomalí

Ceny nehnuteľností nemôžu stúpať dvojciferným tempom donekonečna, upozorňuje Obtulovič. „Zdražovanie hypotekárnych úverov u niektorých skupín klientov zníži kúpyschopnosť a v horizonte pár mesiacov môže viesť k zastabilizovaniu cien realít najmä v hlavnom meste, ale aj v iných krajských mestách,“ predpokladá.

Zároveň však v blízkej dobe neočakáva pokles cien nehnuteľností. Na realitnom trhu totiž dopyt niekoľkonásobne prevyšuje ponuku.

red, TASR, foto: shutterstock  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 31-32/2022: Okrem slniečka nám podkurujú aj politici

Toto leto je poriadne horúce. A to nehovoríme len o vonkajšej teplote. Poriadne sa potíme …