Domov Ekonomika Dovolenka na úver? Radšej nie, radia banky

Dovolenka na úver? Radšej nie, radia banky

0
0

Čas dovoleniek je tu a to, okrem oddychu a zábavy, znamená aj pomerne veľký prievan v peňaženke. Veď predsa, kedy a kde si doprajete, keď nie na dovolenke? Banky však upozorňujú, aby sme pri financovaní letných radovánok mysleli na budúcnosť a zbytočne sa nezadlžovali.

Podľa prieskumov sa na dovolenku toto leto chystá viac ako polovica Slovákov. Približne 40 percent z nich bude dovolenkovať na Slovensku.

Ostatní plánujú vyraziť za zážitkami do zahraničia. Priemerný Slovák počíta zaplatiť za dovolenku niečo cez 500 €.

Asi polovica Slovákov si na svoj letný oddych šetrí niekoľko mesiacov dopredu, necelých 20 percent dovolenkárov je schopných „zmestiť“ dovolenkové výdavky do bežných mesačných, nájdu sa však aj takí, ktorí si na svoje cestovateľské ciele požičiavajú.

Brať úver na dovolenku je riziko

Práve tretí spôsob financovania dovolenky nie je podľa bánk najvhodnejší. „Klientom odporúčame, aby si úvery brali na tovar resp. investíciu dlhodobej spotreby.

Ak si totiž vezmú úver na dovolenku, zážitky z nej už budú dávno zabudnuté, avšak úver budú ešte stále splácať,“ povedala hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková. Vhodnejšie je podľa nej, ak si klienti šetria a financujú svoje dovolenky z úspor.

„Zobrať si úver kvôli dovolenke je veľká chyba a zbytočné riziko,“ myslí si finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik a dodáva, že dovolenka je ideálnym prípadom plánovaných vecí, ktoré sa dajú riešiť pravidelným sporením aj po malých sumách.

„Ak si človek sporí na dovolenku, môže výrazne ušetriť nielen na úrokoch, ale napríklad si dokáže objednať first-moment pobyt za lepšiu cenu,“ doplnil Búlik.

Zadlžovať sa s rozumom

Takmer milión ľudí na Slovensku je dnes zadlžených akýmkoľvek typom bankového úveru. Bankoví analytici sa zhodujú, že úvery by si mali ľudia brať len na nevyhnutné veci, ako je napríklad bývanie.

Ak si už musí klient požičať, analytici radia, aby typ svojho úveru prispôsobil jeho účelu. „Ak si potrebujem na dovolenku požičať a chcem na ňu ísť aj o rok, mal by som byť schopný dovtedy svoj dlh splatiť,“ upozorňuje hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková a dodáva, že výška splátky úveru by nemala presiahnuť tretinu príjmov.

Radšej necestujeme

V každom prípade je na Slovensku percento tých, ktorí svoju dovolenku pokryjú úverom relatívne nízke. Väčšina z našincov dokáže financovať letný oddych z úspor, a tí, čo ich nemajú, radšej necestujú, ako to ukazuje prieskum.

ano, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…