Domov Zahraničie Dvojitá streľba v USA v priebehu 12 hodín

Dvojitá streľba v USA v priebehu 12 hodín

0
0

Minulý víkend bol pre Spojené štáty americké tragický. Po tom, ako strelec v supermarkete začal zabíjať automatickou zbraňou, o pár hodín neskôr v nočnom klube iný páchateľ spustil tiež paľbu so smrteľnými následkami.

Spomínaná druhá streľba pred nočným barom v meste Dayton v americkom štáte Ohio si vyžiadala 10 mŕtvych a takmer tri desiatky zranených.

Medzi mŕtvymi bola dokonca aj útočníkova sestra.  Útočník bol vyzbrojený nielen útočnou poloautomatickou zbraňou, ale aj nepriestrelnou vestou a tiež ďalšími zásobníkmi.

Táto streľba mohla mať oveľa viac obetí, ale polícia zareagovala doslova do minúty a strelca zneškodnili. Za túto bleskovú akciu dokonca poďakoval policajtom aj samotný americký prezident Donald Trump.

Streľba v Daytone

Supermarket v ohrození

Prvá streľba sa udiala v nákupnom centre Walmart v pohraničnom texaskom meste El Paso, ktorá za sebou nechala najmenej 20 mŕtvych a 26 zranených.

V čase útoku sa v supermarkete nachádzalo množstvo ľudí, ktorí nakupovali. Útočník, ktorého identifikovali ako Patricka Crusiusa, bol známy nacionalista.

Tesne pred útokom zverejnil aj on-line manifest s názvom Nepríjemná pravda, v ktorom vyzval na deportáciu migrantov.

Píše, že sa inšpiroval masakrom na Novom Zélande a tiež chválil prezidentove plány na výstavbu múru medzi USA a Mexikom. Podotýka ale, že tieto svoje názory mal aj pred Trumpovou volebnou kampaňou.

Mesto El Paso

Mesto El Paso sa nachádza v západnom Texase, priamo na hranici s Mexikom. Mesto má okolo 680 tisíc obyvateľov a jeho populácia je zložená až z 80% Latinoameričanmi.

Z jeho mexického partnerského mesta Ciudad Juárez prechádza každý deň cez hranicu za prácou do El Paso viac ako 23 tisíc Mexičanov.

Znova sa otvorila otázka kontroly zbraní

Podobné útoky v USA vždy podporia aktivistov, ktorí sú za prísnejšiu kontrolu predaja zbraní.

To je však tradičný problém v Amerike, kde tábor na jednej strane žiada o sprísnenie kontroly zbraní, pričom druhý tábor argumentuje druhým dodatkom americkej ústavy, ktorý občanom zaručuje právo ozbrojovať sa.

Streľba tiež vyvolala demonštrácie za sprísnenie zákonov, tak, ako aj predtým iné streľby.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

75 rokov budovania mieru a bezpečnosti vo svete

24. októbra si svet pripomína Deň OSN. Ten má symbolizovať historický okamih, kedy do plat…