Domov Zahraničie Energetická únia prináša výsledky

Energetická únia prináša výsledky

0
0

Európska komisia nedávno zverejnila už tretiu správu v oblasti budovania energetickej únie, ktorá jasným spôsobom poukazuje na jej dôležitosť a najmä prospešnosť pre jednotlivé členské krajiny.

Energetická únia

Energetická únia má za cieľ zaistiť cenovo dostupnú, bezpečnú a udržateľnú energiu pre Európu a jej občanov prostredníctvom viacerých opatrení vzťahujúcich sa ku klíme, energetickej bezpečnosti a efektívnosti alebo aj prostredníctvom eliminácie emisií uhlíka, či modernizácie starnúcej energetickej infraštruktúry a zabezpečenia koordinácie cien energie.

Európska únia podľa údajov z Európskej komisie dováža až 53 % všetkej energie, ktorú spotrebuje. Z hľadiska efektívnosti je až 75 percent budov v EÚ energeticky neefektívnych, pričom v sektorovom vymedzí až šesť členských krajín je 100 % závislých na dovoze plynu od jedného dodávateľa.

Tretia správa o energetickej únii

Za rok 2017 sa opäť dosiahli výsledky v oblasti transformácie Európy na nízkouhlíkovú spoločnosť. Pokrok bol dosiahnutý v rámci iniciatívy „Čistá energia pre všetkých Európanov“, kedy sa EÚ zasadzuje za energetickú efektívnosť, orientáciu na oblasť klímy ako aj zaisťovanie energie z obnoviteľných zdrojov, či vytvorenie podmienok pre rovnaké možnosti odberateľov energie.

Budúcnosť energetickej únie

Je nevyhnutné, aby všetci občania EÚ prevzali zodpovednosť za energetickú úniu a aktívne sa angažovali. Pretože globálne zmeny vo výrobe a produkcii energie sú veľkou výzvou, no tiež vytvárajú aj jedinečné príležitosti.

Maroš Šefčovič

Maroš Šefčovič patrí k úspešným slovenským diplomatom, svoj život zasvätil reprezentácii Slovenskej republiky smerom navonok. Počas svojho života pôsobil ako diplomat v Zimbabwe, Kanade, Bruseli, Izraeli, a na mnohých pozíciách v rámci ministerstva zahraničných vecí SR.

V rokoch 2010-2014 bol Európskym komisárom pre vzdelávanie, odbornú prípravu, kultúru a mládež a v súčasnosti zastáva pozíciu podpredsedu Európskej komisie, ktorý je zodpovedný za energetickú úniu.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
  • HEGER: Mýtny tender: vážny dôvod na basu

    Mýto, ktorým žilo Slovensko posledné dni, je veľkou kauzou šéfov Smeru predsedu Roberta Fi…
  • Duda mení pôsobisko

    Ondrej Duda sa po viac než troch rokoch strávených v nemeckej Bundeslige sťahuje na Britsk…
  • Počet dôchodcov rastie

    Počet dôchodcov na Slovensku z roka na rok stúpa. Ku koncu minulého roka evidovala Sociáln…
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

HEGER: Mýtny tender: vážny dôvod na basu

Mýto, ktorým žilo Slovensko posledné dni, je veľkou kauzou šéfov Smeru predsedu Roberta Fi…