Domov Zahraničie Európska komisia úspešne bojuje proti nenávistným prejavom na internete

Európska komisia úspešne bojuje proti nenávistným prejavom na internete

0
0

Už 3. hodnotenie Kódexu správania pre boj proti nezákonným nenávistným prejavom na internete, ktorý vznikol v roku 2016, ukazuje na úspešnosť spolupráce internetových gigantov a Európskej komisie, pod gesciou ktorej vznikol.

Toto hodnotenie Kódexu vykonávali mimovládne organizácie a orgány verejnej moci, tie podľa dohody v pravidelných intervaloch pristupujú k evaluácii, či sa internet nestáva priestorom pre nenávisť a násilie.

Definícia nezákonného nenávistného prejavu

Nezákonný nenávistný prejav je vymedzený v právnych predpisoch EÚ ako verejné podnecovanie k násiliu alebo nenávisti voči skupinám alebo jednotlivcom na základe určitých charakteristík vrátane rasy, farby pleti, náboženstva, pôvodu, či národnostného alebo etnického pôvodu.

Treba však uviesť, že cieľom nie je cenzúra, IT spoločnosti a Európska komisia zasahujú len proti takým prejavom, ktoré sú svojím obsahom nelegálne a podnecujú nenávisť, v žiadnom prípade nezasahujú voči slobodnému vyjadrovaniu a chránia právo na slobodu prejavu.

Hodnotenie Kódexu

Facebook, Microsoft, Twitter a YouTube sa dostali už do tretieho hodnotenia, kedy Európska komisia a občianska spoločnosť nazerá na to, akým spôsobom IT spoločnosti dodržujú tento Kódex.

Podľa posledného preskúmania sa zistilo, že IT spoločnosti priemerne odstránili 70 % nahlásených nezákonných nenávistných prejavov.

Pre porovnanie počas prvých dvoch kôl hodnotenia tento pomer vzrástol, ešte v roku 2016 to bolo iba 28 % nahlásených prejavov, počas druhého kola v máji 2017 to bolo už 59 % nahlásených nezákonných nenávistných prejavov.

Väčšina oznámení je vybavených už do 24 hodín, čo je tiež považované za pokrok a pozitívny trend v porovnaní s predchádzajúcimi hodnoteniami.

Kódex správania pre boj proti nezákonným nenávistným prejavom na internete

Facebook, Microsoft, Twitter a YouTube a Európska komisia sa v máji 2016 dohodli na dodržiavaní pravidiel, ktoré podporia slobodu prejavu na internete a boj proti šíreniu nenávisti v on-line priestore pre boj proti rasizmu, xenofóbii a všetkým formám neznášanlivosti.

Stále je čo zlepšovať

Podľa posledných zverejnených informácií sa do plnenia Kódexu zapoja aj Google+ a Instagram. Dôležitým krokom však pre budúcnosť bude aj postih páchateľov trestných činov z podnecovania nenávisti, teda účinné prepojenia oznamovania tohto konania nielen IT spoločnostiam, ale aj priamo polícii. Tiež by podľa zistení bolo vhodné, aby tí čo nahlásili takéto konanie, aj dostávali spätnú väzbu o reakcii na tieto oznámenia.

jus, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…