Domov Zahraničie Európska únia plánuje zrušenie striedania zimného a letného času

Európska únia plánuje zrušenie striedania zimného a letného času

0
0

Európska komisia zverejnila výsledky verejných konzultácií, ktoré prebehli vo všetkých členských krajinách EÚ, pričom obyvatelia sa vyjadrili za zrušenie striedania zimného a letného času v Európe.

Počas verejnej konzultácie sa mohli obyvatelia Európskej únie vyjadriť k striedaniu zimného a letného času, ako aj k dôsledkom, ktoré podľa ich názoru na nich toto striedanie má.

Striedanie času v členských krajinách EÚ

Striedanie zimného a letného času má dlhú tradíciu, mnohé krajiny Európskej Únie ho majú zavedené už z obdobia prvej a druhej svetovej vojny, niektoré ho zaviedli neskôr až počas ropnej krízy v 70. rokoch minulého storočia.

Drvivá podpora ukončenia striedania času

Verejná konzultácia k striedaniu času patrí medzi najúspešnejšie, ktoré boli doteraz Európskou komisiou realizované. Počas obdobia od 4. júla do 16. augusta tohto roku hlasovalo v on‑line dotazníku 4,6 milióna obyvateľov zo všetkých 28 členských štátov.

Tento počet zapojených obyvateľov EÚ do hlasovania je najväčší spomedzi všetkých, aké sa doteraz uskutočnili. Predbežne zverejnené výsledky hovoria o 84-percentnej podpore k ukončeniu striedania zimného a letného času.

Čo ďalšie vyplýva z výsledkov

Hlavnými dôvodmi za zrušenie zmeny času, ktoré obyvatelia členských krajín EÚ uvádzali, sú najmä malé energetické úspory, negatívne vplyvy na zdravie alebo aj zvýšenie počtu nehôd na cestách, celkovo až 76 percent respondentov považuje zmenu času za negatívnu skúsenosť.

Európska komisia by mala konať

Podľa zverejnených výsledkov je teraz na Európskej komisii, aby začala konať a vypracovala legislatívny návrh, ktorý predloží na schválenie Európskej rade, aj Európskemu parlamentu a napokon aj všetkým členských štátom EÚ.

No už uznesenie Európskeho parlamentu z februára 2018 sa zaoberalo zrušením striedania času na základe žiadosti členských štátov. Dokonca aj predseda Európskej komisie Jean‑ Claude Juncker si zrušenie zmeny času zaviedol do svojho politického programu.

Európska úprava zmeny času

V minulosti sa striedanie času riadilo podľa národných legislatív, čo ale viedlo k viacerým problémom najmä v oblastiach dopravy a logistiky, následne od roku 1996 sa všetky krajiny zhodli na rovnakom dátume zmeny času, a to – v poslednú marcovú nedeľu sa posúva čas o hodinu dopredu a v poslednú októbrovú nedeľu sa čas posúva o hodinu dozadu.

Miera účasti a hlasovanie obyvateľov z krajín v strednej Európe

Slovensko
0,60 % účasť, za zrušenie: 80 %, za ponechanie: 20 %
Česká republika
0,59 % účasť, za zrušenie: 83 %, za ponechanie: 17 %
Poľsko
0,34 % účasť, za zrušenie: 95 %, za ponechanie: 5 %
Maďarsko
0,21 % účasť, za zrušenie: 90 %, za ponechanie: 10 %

jus, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Slota proti Dankovi

Vskutku nečakaný návrat do politického života učinil začiatkom týždňa bývalý predseda SNS …