Domov Zahraničie Európska únia predstavila víziu svojho ďalšieho rozširovania

Európska únia predstavila víziu svojho ďalšieho rozširovania

0
0

Po tom ako sa koncom januára znížil počet členov EÚ o Veľkú Britániu na 27, začiatkom februára predstavila Európska komisia svoj plán na ďalšie rozširovanie EÚ.

Podľa minulý týždeň zverejnenej vízie o ďalšom rozširovaní EÚ majú členské štáty EÚ dostať v procese rozširovania oveľa väčšiu silu, tak, aby bol celý proces pristúpenia novej krajiny lepšie uchopiteľný.

Z toho dôvodu sa EÚ zameria na to, aby bol proces dôveryhodnejší, politickejší, dynamickejší a predvídateľnejší.

Nový prístup s väčšou angažovanosťou Únie

Podľa nového prístupu by mala EÚ byť dôveryhodnejšia, keď krajina splní základné reformy, ako právny štát, či fungovanie demokratických inštitúcií, môže postúpiť do ďalšieho kola.

Keďže pristúpenie je politický proces, budú môcť členské krajiny vstúpiť a angažovať sa do rozhovorov a reforiem. Dynamickejší proces chce EÚ dosiahnuť spojením súčasných kapitol rozhovorov do blokov, ktoré sa budú riešiť celistvo a nie oddelene.

No a pod pojmom predvídavejší si EÚ predstavuje, že čím bude pokrok v reformách väčší, tým rýchlejšie môžu kandidátske krajiny napredovať smerom k členstvu v EÚ.

Väčšia právomoc pre členské krajiny

Tento krok je reakciou na minuloročné francúzske zablokovanie začatia prístupových rokovaní s Albánskom a Severným Macedónskom.

Členské štáty by sa viac zapojili aj do monitorovania, napríklad s odborníkmi, ktorí sa zúčastňujú na misiách v kandidátskych krajinách. Komisia dúfa, že by sa tým vytvorila dôvera medzi tými, ktorí už sú v EÚ, a tými, ktorí sa chcú stať členmi.

Budúcnosť západného Balkánu

Aj samotné Francúzsko ocenilo predstavené zmeny na ďalšie rozširovanie EÚ. Podľa ich vyjadrenia je zmena metodiky rozhodovania krokom správnym smerom.

Nasledujúce obdobie bude teda pre západný Balkán kľúčové, keďže Európska komisia chce v marci zverejniť individuálnu správu o každej zo šiestich krajín, ktoré sa uchádzajú o členstvo v EÚ.

Týmto teda pre Albánsko, Bosnu a Hercegovinu, Kosovo, Čiernu Horu, Severné Macedónsko a Srbsko nastáva opätovná nádej na skoré členstvo, resp. aspoň o naštartovanie prístupových rozhovorov a rokovaní.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…