Domov Slovensko Fico a Procházka ťahákom vypočúvania kandidátov na ústavných sudcov

Fico a Procházka ťahákom vypočúvania kandidátov na ústavných sudcov

0
0

Počas minulého týždňa prebiehalo niekoľkodňové vypočúvanie kandidátov na ústavných sudcov. Ústavnoprávny výbor (ÚPV) mal pri vypočúvaní kandidátov za úlohu preveriť, či spĺňajú stanovené podmienky, aby sa mohli ústavnými sudcami stať.

Vypočutých bolo 40 kandidátov, pričom práve pri Robertovi Ficovi došlo k rozporu s tým, či podmienky skutočne spĺňa.

Vypočúvanie prebiehalo kontinuálne

Pred ÚPV NR SR sa postupne postavilo všetkých 40 kandidátov. Každý jeden predstavil svoju osobu, publikačnú činnosť, ako i profesijnú kariéru (prax).

Niektorí z kandidátov priznali, že publikačnej činnosti sa venovali skôr okrajovo, išlo o to v prípade Martina Javorčeka, Zuzany Pitoňákovej alebo Borisa Gerberyho.

Všetci kandidáti dostávali aj otázky od členov ÚPV i verejnosti. Najdlhšie trvalo vypočúvanie kandidáta Roberta Fica, ktorý čelil mnohým zásadným otázkam.

Odpovediam sa však takticky vyhýbal alebo otázky dehonestoval. Za najsilnejších kandidátov sú označovaní Peter Kresák, Ján Drgonec, Ján Šikuta, Martina Jánošíková alebo Libor Duľa.

Fico nemá prax

Expremiér Robert Fico mohol očakávať, že jeho vypočúvanie bude veľmi „horúce“. Poslanec Fico obhajoval svoju publikačnú činnosť i svoju právnickú kariéru statočne, no mnohým otázkam sa takticky vyhýbal.

To sa týkalo otázok i na jeho bývanie v komplexe Bonaparte, z ktorého sa podľa svojho vlastného prísľubu daného verejnosti mal už odsťahovať. Aj takéto otázky sú podstatou morálky.

„Nechajte moje bývanie mojím bývaním. Ja si toto vyriešim, ale to je moja vec,“ odpovedal Fico. Najzávažnejšou komplikáciou je však jeho právnická prax.

Poslanec Ondrej Dostál zo SaS podotkol, že Fico nebol právnicky činný minimálne 15 rokov. Fico považoval toto obvinenie za smiešne, hoci je to jedna zo základných podmienok.

Neskôr Fico dodal materiály, ktoré majú jeho prax dokazovať, avšak podľa Dostála nejde o relevantné dôkazy, ale o novinové články.

Procházku dobehla minulosť

Radoslav Procházka už v úvode svojej reči vyhlásil, že sa cíti byť viac právnikom ako politikom a za svoju politickú kariéru už zaplatil vysokú daň, no chce ísť ďalej.

Procházka verí, že kalich horkosti si vypil do dna a uchádza sa teraz o post ústavného sudcu, pretože verí, že by túto prácu robil dobre. Poslanec za OĽaNO Ján Marosz sa Procházku pýtal, aký je jeho vzťah k pravde.

„Pre mňa je to kľúčová a základná hodnota,“ odpovedal Procházka, hoci je známe, že novinármi bol niekoľkokrát prichytený pri klamstve, a to si pamätá i široká verejnosť.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
  • Prípravný kemp repre

    Slovenská basketbalová reprezentácia žien sa v pondelok 1. júna zišla v Piešťanoch na spol…
  • Profitenis sa vráti v júli

    Po tom, čo sa v Európe postupne začínajú hrať rôzne futbalové súťaže, sa v júli môžu na ná…
  • Príde Istanbul o finále LM?

    Finále tohtosezónnej edície futbalovej Ligy majstrov sa možno neuskutoční v tureckom Istan…
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Prípravný kemp repre

Slovenská basketbalová reprezentácia žien sa v pondelok 1. júna zišla v Piešťanoch na spol…