Domov Ekonomika Ficova „milionárska“ daň stále oberá o peniaze obyčajných ľudí, no na milionárov je prikrátka

Ficova „milionárska“ daň stále oberá o peniaze obyčajných ľudí, no na milionárov je prikrátka

0
0

Poslanci koaličného Mosta-Híd pripravili novelu zákona, ktorá môže spôsobiť, že ľudia s vyšším hrubým príjmov budú zarábať v čistom menej ako ich kolegovia, ktorí v hrubom zarábajú menej. Môže za to odfláknutá robota poslancov a Ficova takzvaná milionárska daň. Tú v skutočnosti platia už ľudia, ktorým sa o miliónoch môže iba snívať. Skutoční milionári, ktorými sú najmä oligarchovia koaličných strán, však svoje majetky pred daňami skrývajú v zahraničných daňových rajoch.

Pred dvanástimi rokmi sa expremiér Fico blysol tým, že zaviedol takzvanú milionársku daň. Už o nej prakticky nik nehovorí, no aj po rokoch prináša tento pokus o sociálne inžinierstvo nové daňové anomálie.

Skutočných milionárov Fico chráni

Už vtedy bolo jasné, že ide iba o snahu nahnať peniaze do štátneho rozpočtu, aby bolo dosť zdrojov na predražené tendre pre oligarchov Smeru a koaličných partnerov, ktorí vtedy s Ficom vládli – Mečiarovo HZDS a Slotova SNS.

Inak sa ani nedá nazvať tento nezmyselný návrh, ktorý nepostihol skutočných milionárov, ktorí sú „schovaní“ najmä medzi straníckymi mecenášmi a oligarchami.

Poškodil strednú a vyššiu strednú vrstvu. Tzv. milionárska daň postihla v roku 2007 ľudí s príjmom nad 47,5 tisíca korún hrubého mesačne (1577 €). Vtedy sa ešte neplatilo euro. Spolu to bolo 570 tisíc korún za celý rok (18 921 €).

Ani v korunách, ktoré majú 30-násobne nižšiu hodnotu ako euro, ktorým v súčasnosti platíme, to zďaleka nedosahovalo spomínaný milión, ktorý obsahuje pomenovanie Ficovej nezmyselnej dane.

Ficova daň sa technicky platí tak, že zamestnancom od príjmu niečo nad 2 000 € hrubého mesačne postupne klesá nezdaniteľná časť základu dane, teda tá časť zárobku zamestnanca a živnostníka, z ktorej sa podľa zákona daň z príjmov neplatí.

Čím je príjem vyšší, tým je odpočet dane nižší, až postupne úplne zaniká. V čase, keď ju Fico zaviedol, postihla približne 90 tisíc ľudí, dnes je to oveľa viac.

Most zabudol premostiť

Na Ficovu daň po toľkých rokoch zrejme zabudli poslanci Mostu-Híd, ktorí je v súčasnosti vo vláde koaličným partnerom Ficovho Smeru.

Do parlamentu predložili návrh na zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane bez toho, aby si zanalyzovali daňové a rozpočtové dopady, tak, ako sa to v slušnej spoločnosti, kde platia zákony, robí.

„Skupina poslancov NR SR doručila 31. mája 2019 do parlamentu návrh zvýšenia nezdaniteľnej časti základu dane z príjmov. Návrh zákona neobsahuje informáciu o finančných dôsledkoch na rozpočet verejnej správy ako to vyžaduje zákon o rozpočtových pravidlách.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť vníma takýto postup negatívne, najmä vzhľadom na významne negatívny vplyv navrhovaného opatrenia na rozpočet verejnej správy a dlhodobú́ udržateľnosť verejných financií,“ kritizujú analytici rady predkladanie zákona, ktorý významne ovplyvňuje rozpočet.

Ak by poslanci urobili povinné cvičenie a návrh zanalyzovali, určite by sa vyvarovali anomálii, ktorú priniesol. Upozornila naň na facebooku rozpočtová rada.

Porovnala platy dvoch ľudí sa takmer totožným príjmom. Jeden zarába 2 021 € a druhý 2 022 € hrubého. Logika veci hovorí, že ten druhý zamestnanec by mal dostať viac aj v čistom. Ak prejde návrh poslancov koaličného Mostu-Híd, nedostane.

„Podľa aktuálneho poslaneckého návrhu o zvýšení nezdaniteľnej časti základu dane by sa stalo, že ten čo zarába v hrubom 2 022 €, by v čistom dostal na účet o 5,30 eura menej ako kolega s hrubým platom 2 021 €. Napriek tomu, že v hrubom by mal o 1 € viac,“ uvádza sa v analýze rozpočtovej rady.

Bugárovci to odflákli

Takéto niečo sa môže stať len vtedy, keď poslanci alebo vláda svoju prácu vyslovene odfláknu. „Pripravovať legislatívu mimo štandardného procesu sa zvyčajne prejaví tým, že sa na niečo nemyslelo.

Niekedy sú to drobnosti, niekedy vážnejšie veci. Možno keby bola spracovaná doložka vplyvov tak, ako by mala byť, sami by prišli na chyby, ktoré predkladajú.

Z celého balíčka ide pritom o to jednoduchšie opatrenie,“ píše na facebooku Viktor Novysedlák z rozpočtovej rady. Poslanci neanalyzovali a zabudli na tzv. milionársku daň a problém bol na stole.

„Pri súčasnom nastavení by si zamestnanci mohli v budúcom roku odpočítať zo svojho základu dane nezdaniteľnú časť v plnej výške 367,60 eura mesačne až do výšky platu 2021 eura.

Pri vyššej hrubej mzde by sa nezdaniteľná časť základu dane postupne znižovala až na nulu. Ak by bol prijatý poslanecký návrh, tak pri mesačnej hrubej mzde 2021 eura by sa nezdaniteľná časť skokovo znížila z 367,60 eura na 336,10 eura.

Z toho by práve vyplývalo, že zvýšenie mzdy len o 1 € by paradoxne spôsobilo zníženie čistého príjmu jednotlivcov,“ píše sa v analýze.

Ficova daňová diskriminácia

Po 12 rokoch však stále platí aj ďalšia anomália Ficovej dane. Predstavte si, že niekto zarába vyše 2 000 hrubého a má manželku na materskej dovolenke s 200-eurovým rodičovským príspevkom.

Spolu má rodina príjem 2 200 €. Jeho daň je pre Ficovo sociálne inžinierstvo o niekoľko desiatok eur ročne vyššia. Ak však manželský pár ešte nemá deti a každý z nich zarába napríklad 1 700 € hrubého mesačne, spolu do rodiny prinesú 3 400 mesačne v hrubom.

Ich sa však Ficova daň nedotkne, lebo neprekročili 2 000 eurovú hranicu. Rodina s oveľa nižším príjmom a s jedným dieťaťom je tak oproti rodine bez detí výrazne ukrátená.

Ján Bystriansky, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
  • Prípravný kemp repre

    Slovenská basketbalová reprezentácia žien sa v pondelok 1. júna zišla v Piešťanoch na spol…
  • Profitenis sa vráti v júli

    Po tom, čo sa v Európe postupne začínajú hrať rôzne futbalové súťaže, sa v júli môžu na ná…
  • Príde Istanbul o finále LM?

    Finále tohtosezónnej edície futbalovej Ligy majstrov sa možno neuskutoční v tureckom Istan…
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Prípravný kemp repre

Slovenská basketbalová reprezentácia žien sa v pondelok 1. júna zišla v Piešťanoch na spol…