Domov Komentáre HEGER: Mýtny tender: vážny dôvod na basu

HEGER: Mýtny tender: vážny dôvod na basu

0
1

Mýto, ktorým žilo Slovensko posledné dni, je veľkou kauzou šéfov Smeru predsedu Roberta Fica i premiéra Petra Pellegriniho. Predražený tender podpísal v roku 2009 minister dopravy z prvej Ficovej vlády Ľubomír Vážny, ktorý je dnes riaditeľom Sociálnej poisťovne a sedí na miliardách eur. Bol to práve on, kto priviedol Pellegriniho do politiky.

Vážny je „krstným otcom“ Pellegriniho, čo je zrejme dôvod, prečo sa ho premiér zastáva. Systém, ktorého prevádzka bežne v Európe stojí niekoľkonásobne menej ako u nás (vo vyspelých krajinách od 10 do 20 % z výnosu mýta, v SR zhruba 50 %), obstaral Ľubomír Vážny neskutočne draho.

Spomedzi všetkých ponúk vybral pred 10 rokmi tú najdrahšiu, a to tak, že výberová komisia ostatné lacnejšie ponuky podozrivo vyradila!

Slovensko obstaralo systém za horibilných 863 mil. eur s DPH. Tým však príbeh nekončí, lebo k zmluve bolo doteraz podpísaných 51 dodatkov, ktoré cenu len navyšovali.

Celková cena sa teda s veľkou pravdepodobnosťou vyšplhá na viac ako 1 mld. eur s DPH. Zhrnuté a podčiarknuté: Ľubomír Vážny a neskôr jeho nástupca na ministerstve dopravy Ján Počiatek pripravili Slovákov o stovky miliónov eur.

Tu sú fakty: Po prvé, uzatvorili zmluvu a zaplatili za systém, ktorý je nielen predražený, ale napriek tomu, že SR ho splatí, zostáva v rukách súkromníka, čo je, jemne povedané, postavené na hlavu.

Po druhé, dali nehorázne zarobiť každému, kto sa okolo mýta čo i len “šuchol”. A po tretie, zvyšok peňazí, ktorý ostal a mal byť určený na výstavbu a údržbu diaľnic a rýchlostných ciest a ciest 1. triedy v majetku Národnej diaľničnej spoločnosti, sa rozkotúľali a len výrazne menšia časť išla na tento účel.

Mýtna kauza vyzliekla Smer-SD a jeho politické špičky donaha. Ukázala, že Smer-SD nestojí na strane občana, ale je nasadeným „agentom“ oligarchov vo vedení štátu.

Tak nevýhodnú zmluvu pre krajinu by totiž dobrý správca spoločných peňazí v civilizovanej krajine nikdy nepodpísal. A ak by sa tak aj náhodou stalo, už by nesedel vo vysokej štátnej funkcii, ale v base. Lebo by bol na to VÁŽNY dôvod.

Eduard Heger, tieňový minister financií a poslanec NR SR za OĽANO

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Zo svadby sa stal najväčší pivný festival na svete

Nemecký Mníchov je už vyše dve storočia dejiskom najväčšieho pivného festivalu na svete. O…