Domov Ekonomika Kažimír porušil všetky nepísané pravidlá

Kažimír porušil všetky nepísané pravidlá

0
0

Webový portál, ktorý sa zameriava na mapovanie európskej politiky politico.eu, sa pred pondelkovým hlasovaním o šéfovi Euroskupiny – zoskupenia, ktoré v ktorom sa stretávajú ministri financií štátov používajúcich euro, pozrel na jednotlivých kandidátov. V rámci tejto analýzy sa dostalo kritiky nášmu ministrovi Kažimírovi, ktorý taktiež kandidoval.

Podľa portálu slovenský minister financií porušil všetky nepísané pravidla, pretože svojou kandidatúrou ohrozil rovnováhu síl medzi kľúčovými politickými zoskupeniami v rámci Európskej únie.

Európska socialistická strana (PES), do ktorej patrí aj SMER‑SD totiž na šéfa Euroskupiny podporoval portugalského ministra financií Maria Centena, ktorý bol aj najväčším favoritom na tento post, a toto postavenie potvrdil.

Euroskupina

Jedná sa o neformálne zoskupenie ministrov financií štátov Eurozóny, v ktorom sa rokuje o záležitostiach týkajúcich sa eura, za ktoré nesú spoločnú zodpovednosť. Jej hlavnou úlohou je zabezpečiť úzku koordináciu hospodárskych politík medzi členskými štátmi eurozóny.

Zvyčajne sa Euroskupina stretáva raz mesačne. Svojho šéfa si volia samotní členovia na obdobie 2 a pol roka. Novým šéfom Euroskupiny sa stal portugalský minister financií Mario Centeno, ktorý v januári vystrieda Holanďana Jeroena Dijsselbloema.

Nepredvídateľný

Politický portál uviedol, že samotní socialisti hodnotili Kažimírovu kandidatúru chladne, a to najmä pre jeho nepredvídateľnú povahu. V kritike nášho ministra zašiel portál ešte ďalej, pričom sa odvolával na nemenovaných predstaviteľov PES.

Kažimír vraj často hovorí bez rozmyslenia a existujú obavy, či by dokázal vykonávať danú funkciu bez toho, aby urážal ľudí.

Kažimír ohrozil socialistov

Kažimírovo rozhodnutie udivilo aj viacerých predstaviteľov Európskej komisie. Podľa citovaných zdrojov nielen, že porušil nepísané pravidlá, ale vystavil socialistov riziku, že daný post neobsadia.

V pondelok 4. decembra však napokon ministri Eurozóny zvolili za svojho šéfa portugalského socialisti Centena.

Mario Centano

sam, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Mužov zachránil nápis SOS v piesku

Obrovský nápis SOS v piesku zachránil trojicu Mikronézanov, ktorí uviazli na drobnom ostro…