Domov Slovensko Kažimíra vyzývajú na odstúpenie. Chce jeho miesto Mikloš?

Kažimíra vyzývajú na odstúpenie. Chce jeho miesto Mikloš?

0
0

Predseda výboru Národnej rady SR pre hospodárske záležitosti Peter Kremský (OĽANO) vyzval guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra Kažimíra na odchod z funkcie. Dôvodom sú podľa neho informácie o korupcii na Ministerstve financií SR a Finančnej správe SR v čase, keď stál Kažimír na čele rezortu financií.

Peter Kažimír bol ministrom financií v rokoch 2012 až 2019 v dvoch vládach Roberta Fica (Smer-SD) a tiež vo vláde Petra Pellegriniho (vtedy Smer-SD). Zároveň bol v rokoch 2010 až 2019 podpredsedom strany Smer-SD.

Kremský pripomenul, že funkcionári finančnej správy ako Ľudovít Makó, František Imrecze, Daniel Čech, Lenka Wittenbergerová alebo vtedajší štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc, ktorí sú dnes obvinení z viacerých finančných trestných činov, boli jeho nominanti, ktorých do funkcií navrhoval a schvaľoval.

„Bývalí funkcionári v posledných mesiacoch rozsiahlo vypovedajú o korupcii na ministerstve financií a finančnej správe. Je načase, aby sa človek, ktorý toto ministerstvo v tom čase riadil, postavil k týmto priznaniam čelom a vyvodil politickú zodpovednosť,“ uviedol Kremský.

Pokiaľ sa Kažimír do konca augusta svojho postu nevzdá, chce Kremský na najbližšom zasadnutí parlamentného výboru pre financie a rozpočet, ktorého je členom, podať návrh na prijatie uznesenia, ktorým výbor vládu vyzve na jeho odvolanie.

Kažimír politickému marketingu rozumie

Guvernér NBS Peter Kažimír výzvu Kremského okomentoval iba stručne.

„Rozumiem politickému marketingu, ale z podstaty výkonu svojej funkcie nebudem reagovať na politické útoky a výzvy niektorých politikov,“ uviedol Kažimír.

Tieto otázky patria Pellegrinimu

Na Kremského tvrdenia zareagovala aj strana Smer-SD. „Všetky otázky týkajúce sa guvernéra NBS Kažimíra patria Pellegrinimu, lebo títo dvaja páni boli hlavní zosnovatelia zrady v Smere,“ napísal tlačový odbor strany.

Napriek tomu však strana považuje obvinenia voči Kažimírovi za vymyslené s jediným cieľom – zbaviť sa ho a dosadiť na stoličku guvernéra Ivana Mikloša.

„Je to ten istý scenár, ako vymyslené obvinenie Dušana Kováčika (bývalý špeciálny prokurátor, pozn. TASR) s cieľom posadiť na jeho stoličku právoplatne odsúdeného páchateľa Daniela Lipšica,“ prirovnala strana.

Mikloš to odmieta

Bývalý minister financií Ivan Mikloš odmietol možnosť, že by s niektorou z vládnych strán rokoval o nominácii na funkciu guvernéra NBS. „S nikým som na túto tému nekomunikoval a Robert Fico, ako obyčajne, klame,“ uviedol Mikloš. Možné rokovania s Miklošom jednoznačne odmietli aj všetky koaličné strany.

ano, TASR, foto: TASR  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…