Domov Zahraničie Koniec kontroly jadrových zbraní vo svete?

Koniec kontroly jadrových zbraní vo svete?

0
0

Počas uplynulého víkendu došlo k narušeniu bezpečnostnej architektúry vo svete. Spojené štáty americké a následne aj Ruská federácia vypovedali Zmluvu o likvidácii jadrových zbraní krátkeho a stredného doletu.

Spojené štáty americké minulý piatok oficiálne oznámili, že začnú proces odstúpenia od Zmluvy o likvidácii jadrových zbraní krátkeho a stredného doletu, dohode o kontrole jadrových zbraní ešte z obdobia studenej vojny.

Tento akt nasledovalo Rusko ďalší deň, keď vyhlásilo, že od zmluvy odstupuje tiež. Začalo tak plynúť 6-mesačné obdobie vystúpenia, počas ktorého USA požadujú, aby Rusko začalo dodržiavať zmluvné záväzky, a síce, že nebude vyrábať, vlastniť alebo skúšať jadrové zbrane stredného doletu, čím by sa opäť mohli vrátiť k samotnej zmluve.

Zmluva o likvidácii jadrových zbraní krátkeho a stredného doletu (INF)

Zmluvu o likvidácii jadrových zbraní krátkeho a stredného doletu podpísali v roku 1987 Ronald Reagan a Michail Gorbačov.

Cieľom zmluvy bolo postupné odstránenie a zničenie jadrových zbraní Spojenými štátmi americkými aj Ruskou federáciou. Celkovo bolo do roku 1991 zničených okolo 2700 jadrových zbraní a pokračovali aj vzájomné kontroly.

Problém so zmluvou majú na oboch stranách

Podstata problému so zmluvou spočíva v skutočnosti, že USA tvrdia, že Rusko nedodržiava zmluvné podmienky, Rusko toto tvrdenie odmieta a tvrdí, že USA zmluvu porušujú budovaním tzv. systému protiraketovej obrany.

Skutočný ruský problém so zmluvou je však aj v tom, že Čína nie je viazaná a pokračuje v budovaní svojich vlastných kapacít jadrových síl stredného doletu, čo sa Rusku nepáči.

Oficiálne USA tvrdia, že nová ruská raketa Novator 9M729 porušuje zmluvu, s čím Rusko nesúhlasí a obviňuje USA z toho, že si vymysleli falošnú zámienku, aby mohli zmluvu ukončiť, pretože aj USA má záujem o vývoj nových rakiet. Rusko tiež odmietlo požiadavku na zničenie tejto novej strely.

Donald Trump: „Nemôžeme byť jedinou krajinou na svete jednostranne dodržiavajúcou túto alebo akúkoľvek inú zmluvu.“

Ako ďalej s kontrolou zbrojenia?

Podľa oficiálnych vyjadrení generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga NATO neplánuje v súvislosti s vypovedaním zmluvy začať rozmiestňovať americké jadrové zbrane po Európe.

Ruský prezident Vladimir Putin povedal, že Rusko bude pokračovať vo vývoji nových pozemných strelných zbraní, no pokiaľ USA nezačnú s rozmiestňovaním zbraní po Európe, ani Rusko nebude rozmiestňovať svoje rakety.

Reakcie na vypovedanie zmluvy

Viaceré európske krajiny vyzývajú k opätovnému rokovaniu medzi oboma krajinami, aby začali spoločný dialóg, ktorý privedie obe mocnosti k zachovaniu zmluvy.

Európske krajiny sa obávajú, že ukončenie zmluvy by mohlo viesť k novým pretekom v zbrojení, prípadne aj k rozmiestňovaniu jadrových zbraní na európskom kontinente.

Zapojenie Číny do zmluvy

Čínske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že nemá záujem o rozšírenie zmluvy aj o samotnú Čínu.

Podľa nich je dvojstranná zmluva dôležitá pre svetovú bezpečnosť a vyzýva Spojené štáty americké a Ruskú federáciu, aby našli spoločnú reč a rokovali prostredníctvom konštruktívneho dialógu o zachovaní tejto zmluvy aj pre budúcnosť.

jus, foto: printscreen

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…