Domov Zahraničie Koniec migračnej krízy v Európe

Koniec migračnej krízy v Európe

0
0

Po viac ako dvoch rokoch od vypuknutia migračnej krízy v krajinách Európskej únie sa počet migrantov smerujúcich do krajín EÚ rapídne znížil.

Ako minulý týždeň povedal európsky komisár pre migráciu Dimitris Avramopoulos počet migrantov, ktorí sa snažia dostať do krajín Európskej únie cez Turecko klesol o 81 percent v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Nastáva teda opäť doba, aby schengenská zóna začala opäť fungovať tak ako pred vznikom krízy.

Dočasné hraničné kontroly

Počas trvania migračnej krízy niektoré krajiny zaviedli dočasné obnovenie vnútorných kontrol na hraniciach na základe výnimky, ktoré dostali od Európskej únie.

Medzi tieto krajiny patria Nemecko, Rakúsko, Dánsko, Švédsko a Nórsko. Tieto kontroly sú zavedené na určitý čas a v určitých oblastiach, no niektoré krajiny požiadali o ich predĺženie už aj trikrát.

Výzva na opätovné obnovenie schengenského priestoru

Podľa údajov Európskej únie a slov eurokomisára však kríza pominula a krajiny, ktoré predĺžili svoje dočasné kontroly by s nimi mali prestať najneskôr do 11. novembra.

Väčšina krajín, medzi nimi aj Slovensko, súhlasí, že aktuálna migračná kríza pominula a je nevyhnutné, aby sa kontroly odstránili. Povedal to minister vnútra Róbert Kaliňák.

Schengenský priestor

Je priestor, kde je v rámci časti krajín Európskej únie možný voľný pohyb osôb, tovaru a služieb bez hraničných obmedzení. Členské štáty sa dohodli na ustanovení vonkajšej hranice EÚ a vnútorné kontroly prestali existovať. V súčasnosti je aj Slovensko súčasťou tohto priestoru a umožňuje ľahšie cestovanie a pohyb v rámci Únie.

Nesúhlas krajín s ukončením kontrol

Výrazný nesúhlas s ukončením kontrol však majú Rakúsko a Nemecko, ktoré si myslia, že pokiaľ nebude dostatočne zaistená vonkajšia hranica, budú žiadať výnimku a predĺženie týchto dočasných kontrol.

Tieto dve krajiny sú však krátko pred parlamentnými voľbami a ide skôr o predvolebné kalkulácie na voličov Nemecka a Rakúska ako o reálnu hrozbu.

Podobná situácia bola aj pred parlamentnými voľbami na Slovensku v roku 2016, kedy viaceré strany označovali migráciu ako najväčšiu hrozbu pre Slovensko.

Ako sa však neskôr ukázalo, bol to len predvolebný ťah na voličov, pretože reálny počet migrantov smerujúcich v tom čase na Slovensko bol minimálny.

Členské krajiny schengenského priestoru

Belgicko, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Island, Lotyšsko, Lichtenštajnsko, Litva, Luxembursko, Nemecko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Švédsko, Taliansko.

Čakateľské krajiny na vstup do schengenského priestoru sú Rumunsko a Bulharsko.

Jus, foto: ek, SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…