Domov Komentáre KREMSKÝ: Ako si poradiť s energetickým strašiakom

KREMSKÝ: Ako si poradiť s energetickým strašiakom

0
0

Nad Európou sa vznáša strašiak. Volá sa drahé energie. Zatiaľ to možno cítiť iba v cenách benzínu a nafty. Geopolitické hry a tlak Bruselu na zelené riešenia za každú cenu cez drahé emisné povolenky si však žiadajú daň. Drahšia bude aj elektrina a plyn pre domácnosti.

Elektrina napríklad na burzách zdražela zo 40 na takmer 100 eur za megawatthodinu, podobne stúpa aj plyn. Trhy nervózne reagujú na to, že Nemecko sa rozhodlo od budúceho roka vypnúť svoje jadrové elektrárne, čo už možno aj ľutuje. Nahradiť by ich mali plynové zdroje.

Rusi však do Európy tento rok púšťajú menej plynu ako po minulé roky, zrejme chcú vyvolať tlak na povolenie prevádzky nového plynovodu Nord Stream 2. Potom pravdepodobne znížia prietok plynu cez Ukrajinu, čo by Slovensku spôsobilo straty na tranzite.

Celý tento energetický šach prináša občanovi len jedno – strašiaka drahšieho kúrenia, teplej vody a elektriny. Energetici sa už vyhrážajú zdražením silovej elektriny o 15 %, ktoré im schválil regulačný úrad. To je však iba jedna strana mince.

Druhou sú distribučné poplatky a rôzne odvody na podporu zelených energií, ťažby uhlia a likvidácie jadrových zdrojov. To všetko tvorí viac ako polovicu ceny elektriny, ktorú občan či malá firma platia.

A práve tu je priestor, kde môže niečo zlacnieť a regulátor má možnosť zabrzdiť zdraženie elektriny. Distribučné spoločnosti sú monopolom na svojom území, dosahujú vysoké zisky a hovorí sa, že si do nákladov niekedy započítavajú aj čísla topánok. A to všetko platia občania v distribučných poplatkoch.

Práve teraz je však správna chvíľa okresať ich marže a ukázať im hranice. Minister hospodárstva ani šéf regulačného úradu ÚRSO sa nemôžu mlčky prizerať skokovému rastu elektriny, keď ho možno zastaviť.

Ďalším priestorom na zníženie sú odvody. Do Národného jadrového fondu by mali prispievať výrobcovia elektriny z jadra, nie občania a firmy. Dotácie zelených zdrojov sa podarilo znížiť a dotovanie elektriny z uhlia treba zastaviť čo najskôr.

Takže aj tieto položky môžu ísť do mínusu, nie do plusu. Navyše by štát z predaja emisných povoleniek mohol podporiť ľudí s nízkymi príjmami, ktorí majú drahé energie. Keď sa chce, vždy sa dá niečo vymyslieť.

Peter Kremský, poslanec NR SR za OĽaNO a predseda Výboru pre hospodárske záležitosti



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…