Domov Zahraničie Lietadlo zostrelené nad Ukrajinou v roku 2014: vyšetrovanie predbežne ukončené

Lietadlo zostrelené nad Ukrajinou v roku 2014: vyšetrovanie predbežne ukončené

0
0

Minulý týždeň zverejnil spoločný vyšetrovací tím, ktorý sa venuje vyšetrovaniu incidentu zostrelenia lietadla Boeing 777 nad Ukrajinou v júli 2014, správu, ktorá určila ako zodpovedného za tento tragický čin Rusko.

Na tlačovej konferencii v holandskom Haagu spoločný vyšetrovací tím ukázal fotografické a obrazové dôkazy, ktoré potvrdili, že ruský raketový systém BUK by mal byť zodpovedný za túto tragickú udalosť. Viac konkrétnych dôkazov chcú priniesť počas súdneho pojednávania.

Systém BUK

Systém Buk je samohybný protilietadlový systém stredného doletu, ktorý bol vyvinutý v Sovietskom zväze, používa sa v boji proti lietadlám, vrtuľníkom ako aj bezpilotným lietadlám.

Pozadie vyšetrovania za ostatné roky

Už v roku 2016 prvýkrát vyšetrovatelia tohto incidentu oznámili, že majú dôkazy, ktoré poukazujú, že systém BUK, ktorý by mal byť zodpovedný za zostrelenie lietadla prekročil hranicu na východnú Ukrajinu z Ruska, teda na územie, ktoré bolo a je stále ovládané proruskými povstalcami a vrátil sa spať do Ruska po tom, čo bolo lietadlo zostrelené.

V tom čase, keď bol let MH17 zničený, proruskí separatisti zostrelili aj niekoľko ďalších ukrajinských vojenských lietadiel nad východnou Ukrajinou a existuje aj zachytená komunikácia medzi separatistami, ktorá jasne preukázala, že pôvodne povstalci verili, že zasiahli ďalšie vojenské lietadlo, nie civilné lietadlo, ako sa neskôr ukázalo.

Let MH17 Malajzijských aerolínií

Civilný let MH17 Malajzijských aerolínií smeroval z Amsterdamu do Kuala Lumpur v Malajzii, keď bol 17. júla 2014 zostrelený nad východnou Ukrajinou, všetkých 298 cestujúcich vrátane posádky lietadla Boeing 777 bolo zabitých.

Výsledky vyšetrovania spoločného vyšetrovacieho tímu

Spoločný vyšetrovací tím zverejnil fotografie ako aj video konvoju, ktorý nesie raketový systém cez hranice z Ruska na Ukrajinu, ako aj sériu značiek a sériových čísel, ktoré podľa nich umožnili vysledovať presný systém použitý pri útoku a priradiť ho k zodpovednému štátu.

Touto správou prvýkrát ukázal prst priamo na Rusko a ruskú vojenskú strelu, ktorá mala byť podľa ich záverov zodpovedná za zostrelenie letu MH17 nad východnou Ukrajinou.

Spoločný vyšetrovací tím

Spoločný vyšetrovací tím ktorý sa venuje vyšetrovaniu tohto tragického incidentu, tvoria holandskí prokurátori a policajti a ďalší vyšetrovatelia z Austrálie, Malajzie a Ukrajiny.

Zodpovedné má byť Rusko

Podľa súčasného stavu dôkazov vyšetrovatelia povedali, že majú právne silné a najmä presvedčivé dôkazy, ktoré budú použité v súdnej sieni. Tie dokazujú, že systém BUK pochádza z 53. protilietadlovej raketovej brigády so sídlom v Kursku, na západe Ruska.

Reakcie Ruska

Ruskí predstavitelia popreli akúkoľvek účasť na tomto incidente a tvrdia, že žiadna ruská strela nikdy neprešla na Ukrajinu. Nepopierajú však prechod samotného systému BUK.

Moskva vytrvalo odmieta akúkoľvek účasť na incidente a za vinníka označujú Ukrajinu. No bolo to práve Rusko, ktoré využilo právo veta v OSN, aby zabránilo vytvoreniu medzinárodného súdu na určenie viny.

Rusko aj ústami Dmitrija Peskova, hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina, odmietlo právnu zodpovednosť za zostrelenie spomínaného lietadla a keďže Rusku nebolo umožnené podieľať sa na vyšetrovaní, neverí ani výsledkom.

Opätovne previedlo vinu na Ukrajinu, ktorá mala podľa neho uzavrieť vzdušný priestor nad zónou, kde prebiehal konflikt v danú dobu.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Sprítomnená minulosť

V karanténe doma ostáva veľa času na premýšľanie, uvažovanie. Starí Egypťania poznali len …