Domov Slovensko Ľudia hromžia na organizátorov protestov: Podviedli nás!

Ľudia hromžia na organizátorov protestov: Podviedli nás!

0
0

Po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice vypukli na Slovensku snáď najväčšie protesty našej samostatnej histórie. Ich organizácie sa chopili študenti a nazvali ich veľmi príznačne – Za slušné Slovensko.

Protesty, ktoré začali ako tiché pochody na pripomienku dvoch mladých zavraždených ľudí, si získali veľkú podporu. Aj keď sa postupne zmenili na protivládne protesty, ľudí na nich pribúdalo.

Vo svojej najväčšej sile protestovalo Za slušné Slovensko viac ako 100 tisíc ľudí po celom Slovensku. Jedným z hlavných dôvodov bola apolitickosť ich organizátorov.

Politizovanie odmietali

Hoci boli organizátori protestov vládnymi politikmi neraz obviňovaní, že ich aktivity sú organizované niekým iným, kto má politické ambície, vytrvalo to odmietali.

Dokonca ani nedovoli na tribúnach počas protestných zhromaždení vystúpiť žiadnym politikom, ani opozičným, ktorí sú podobnými aktivitami známi a na „slušnom Slovensku“ by sa bezpochyby veľmi radi priživili. Všetko sa však zmenilo minulý týždeň.

Vstúpili do politického boja

Organizátori protestov, ktoré podporili desaťtisíce ľudí, vystúpili spod rúška apolitickosti a vhupli rovno do politického boja. Jeho tvrdosť pocítili hneď na začiatku.

Podarilo sa im totiž niečo, čo s najväčšou pravdepodobnosťou rozhodne nemali v pláne. Spojili koalíciu a opozíciu. Predstavitelia oboch táborov sa totiž vyjadrilo tvrdo proti ich kroku.

Tým krokom bolo vyjadrenie podpory vybraným kandidátom na primátorov určitých miest. Na tlačovej konferencii oznámili, že v Bratislave podporia kandidáta Matúša Valla, v Žiline Petra Fabiána a v Nitre Mareka Hatasa.

Okrem toho sú pripravení podporiť aj iných nezávislých kandidátov, ktorí splnia ich podmienky. „Predstavujeme našu víziu pred blížiacimi sa komunálnymi voľbami, ktorá sa volá Slušné mestá a obce Slovenska.

V rámci nej podporíme kandidátov, ktorí sú s touto myšlienkou stotožnení a splnia základné pravidlá. V prípade ich zvolenia napríklad žiadame, aby sa pravidelne organizovali verejné sedenia s občanmi, kde by sa robil akýsi odpočet opatrení, prijatých zmien a ďalších plánov.

Prihlásiť sa k tejto vízii môže každý nezávislý kandidát,“ povedal jeden z predstaviteľov iniciatívy Za slušné Slovensko Juraj Šeliga. Z podpory však vylúčil kandidátov, ktorí idú do komunálnych volieb s podporou strany SMER‑SD a Kotleba ĽS NS.

Zľava: Peter Nagy, Karolína Farská a Juraj Šeliga.

Kritika zľava, sprava i od ľudu

Za politický krok doteraz apolitickej iniciatívy si organizátori protestných zhromaždení vyslúžili tvrdú kritiku opozičných aj koaličných politikov. „Tvárili sa, že je to pekná iniciatíva, ktorá nemá s politikou nič spoločné.

Oklamali všetkých, dnes sú absolútne v politike a sú v nej smiešni. To, čo predviedli, nemá nič s politickou kultúrou spoločné,“ povedal predseda strany SMER‑SD Robert Fico, pričom ich nazval Sorosovými dietkami.

K tvrdej kritike sa pridal aj predseda hnutia OĽaNO: „Tváriť sa teraz ako Pán Boh a ukazovať prstom na jedného z mnohých kandidátov v každom meste, nie je jednoducho slušné. Je dokonca vrcholne neslušné ukazovať na niekoho, kto je slušný len podľa nich.

Čistá politika. Veľmi ma to mrzí. Nemyslel som si, že niečo také spravia,“ povedal Igor Matovič pre portál parlamentnelisty. sk a dodal, že si myslí, že mladými ľuďmi manipuluje niekto, kto chce na Slovensku robiť politiku, ale sám toho nie je schopný.

Kriticky sa k iniciatíve postavilo aj množstvo ľudí, ktorí ju podporovali. Na sociálnej sieti sa pochvalné komentáre striedajú s kritickými, ktoré hovoria o sklamaní a dokonca o urazení, či zneužití slušnosti.

Podmienky pre získanie podpory iniciatívy Za slušné Slovensko

  • kandidát musí kandidovať ako nezávislý – môže mať podporu politických strán, s výnimkou strany SMER‑SD a ĽSNS
  • kandidát musí mať jasný program, ktorý je v súlade s požiadavkami vízie „Slušné mestá a obce Slovenska“, resp. sa prihlásiť k vízii „Mestá a obce Slovenska“
  • kandidát má transparentné financovanie kampane bez akýchkoľvek pochybností
  • za kandidáta sa zaručí organizátor z konkrétneho mesta
  • kandidát sa prihlási k výzve „Slušné mestá a obce“, ktorú iniciatíva Za slušné Slovensko predstavila
  • kandidát sa zaviaže usporiadať verejnú občiansku diskusiu o problémoch a riešeniach v obci
  • kandidát do 365 dní od zvolenia zverejní odpočet splnených záväzkov z výzvy „Slušné mestá a obce“, ku ktorej sa zaviazal


Pozrite si video z tlačovej konferencie predstaviteľov iniciatívy Za slušné Slovensko:

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…