Domov Slovensko Ľudia nezabudli: Námestia si pripomenuli rok od vraždy novinára

Ľudia nezabudli: Námestia si pripomenuli rok od vraždy novinára

0
0

Presne pred rokom, 21. februára, vyhasli životy mladého novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Zavraždení boli v rodinnom dome vo Veľkej Mači neďaleko Galanty.

Obaja boli zastrelení, Ján strelou do hrudníka a Martina strelou do hlavy. Slovensko si teda práve v tento deň pripomenulo spomienkovými pochodmi rok od tragickej udalosti.

Zhromaždenia po celom Slovensku

Iniciatíva Za slušné Slovensko organizovala pietne stretnutia po celom Slovensku. To najväčšie bolo na námestí SNP v Bratislave. Smutnú udalosť si pripomenuli herci, hudobníci, zástupcovia z iniciatívy Za slušené Slovensko, občianske združenia ako i samotný otec Jána Kuciaka.

Otec Jána Kuciaka s dcérou

Spomienkové zhromaždenia sa konali spolu s hlavným mestom v 36 mestách po celom Slovensku a spolupatričnosť, že nezabúdame, vyjadrili aj Slováci v zahraničí.

Do spomienkových zhromaždení sa zapojilo aj ďalších 22 miest po celom svete, vrátane Amsterdamu, Dublinu, Londýna, Helsiniek, Bruselu, Krakowa či dokonca Los Angels a New Yorku.

V Trenčíne J. Kuciakovi a M. Kušnírovej dokonca odhalili pamätník. V Banskej Bystrici sa spomienkového zhromaždenia zúčastnilo vyše 3 000 ľudí.

V Bratislave z úst herca Richarda Stankeho zaznela požiadavka, aby Fico, Bugár a Danko navždy opustili politické kruhy, čo ľudia podporili búrlivým potleskom.

Už nie len vražda

Cieľom spomienkových zhromaždení bolo tiež poukázať na to, že rok po vražde novinára to už nie je iba o zapaľovaní sviečok. „Toto už nie je len o vražde Jána a Martiny, ale aj o tom, že ich smrť a všetko, čo sa stalo v roku 2018 a 2019, strhlo oponu v krajine.

My vidíme, ako sú politici schopní zneužívať moc, aké majú kšefty s pochybnými ľuďmi, ako sa krajina rozkráda,“ uviedol predstaviteľ iniciatívy Za slušné Slovensko Juraj Šeliga.

Podľa otca zavraždeného novinára, Jozefa Kuciaka sa toho na Slovensku udialo veľa. Jediné, po čom otec novinára túži, je to, aby protesty neprestávali, kým nebudú všetci vinní potrestaní.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

10 vrchov, z ktorých je najkrajší výhľad na Slovensko

Slovensko je krásna a rozmanitá krajina. Na malom priestore ponúka množstvo pohorí, údolí …