Domov Ekonomika „Mama hotel“ je pre 57% mladých Slovákov najlepším riešením

„Mama hotel“ je pre 57% mladých Slovákov najlepším riešením

0
0

Až 57 % mladých Slovákov vo veku 25 až 34 rokov žije so svojimi rodičmi. Ukazujú to aktuálne dáta európskeho štatistického úradu Eurostatu. V porovnaní s mladými z ostatných štátov Európskej únie v tejto štatistike našinci kraľujú spoločne s Chorvátmi.

Pre mladých ľudí je čoraz náročnejšie osamostatniť sa. Môžu za to, ako inak, financie. Ani nie polovica mladých Slovákov je schopná byť finančne nezávislá ešte pred tridsiatkou, preto je pre nich žitie s rodičmi jedinou možnosťou.

V rámci Európskej únie žije s rodičmi zhruba tretina ľudí vo veku 25 až 34 rokov. Na Slovensku sa ich počet vyšplhal až na 57 percent. Horšie sú na tom už len Chorváti, kde až 60 percent žije s rodičmi.

Priemerný rok odchodu z rodičovského hniezda je na Slovensku 31 rokov, v Chorvátsku až 31,8. Priemerný vek ľudí odchádzajúcich od rodičov je pritom v Európskej únii 26 rokov.

Najlepšie si so svojím životom vedia poradiť Severania. Len 6 percent mladých žije s rodičmi v Dánsku, Fínsku a Švédsku. Nelichotivé dáta Slovenska sú podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Lenky Buchlákovej spôsobené aj vládnymi opatreniami.

Mnoho mladých na Slovensku sa nedokáže osamostatniť, nakoľko štátna politika v oblasti nájomného bývania pre mladých, podľa Buchlákovej, stagnuje.

„Ak chcú vlastné bývanie, narážajú na mnoho komplikácií. Národná banka Slovenska sprísnila podmienky na získanie hypotéky, pričom je potrebné mať nasporených minimálne 10 % z ceny nehnuteľnosti,“ uviedla Buchláková.

ano, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Najpokojnejší chlap na svete s pištoľou pri hlave

Predstavte si, že pracujete v rýchlom občerstvení, keď tu zrazu sa pred vami objaví muž s …