Domov Šport Maratón prvýkrát pod 2:02 hodiny!

Maratón prvýkrát pod 2:02 hodiny!

0
0

Keňský vytrvalec Eliud Kipchoge ako prvý človek v histórii zabehol maratón pod hranicu 2 hodiny a 2 minúty. Časom 2:01:39 h vytvoril v Berlíne nový svetový rekord, pričom ten starý pokoril o neuveriteľnú minútu a 18 sekúnd.

Uplynulý víkend sa v nemeckom Berlíne uskutočnil už 45. ročník maratónskeho behu. Spomedzi viac ako 28 tisíc účastníkov dobehol prvý Keňan Eliud Kipchoge.

Keňský bežec vyhral už 11 maratónskych behov v kariére, pričom na štart takejto trate sa postavil 12-krát. V Berlíne to bol už jeho tretí triumf. Za víťazstvo zinkasoval 40 tisíc eur, za čas pod 2:04 získal 30 tisíc a ďalších 50 získal ako bonus za stanovenie nového svetového rekordu.

„Nedokážem nájsť slová, ktorými by som mohol opísať tento deň. Som skutočne vďačný. Som šťastný, že som prekonal svetový rekord. Bol som perfektne pripravený,“ povedal nový svetový rekordér.

Mužskú súťaž absolútne ovládli Keňania, keď Kipchogovi krajania obsadili aj zvyšné miesta na stupni víťazov. Keňanka triumfovala aj medzi ženami.

Gladys Cheronová dobehla prvá vo svetovom výkone roka 2:18:11 hod. a obhájila tak triumf z minulého roka, pričom na najvyššom stupienku stála v Berlíne aj v roku 2015.

Veľmi dobre jej však konkurovali Etiópčanky, druhá Agová a bronzová Dibabová. Najlepší z našich bežcov bol Martin Petrulák, ktorý do cieľa dobehol 464. s časom 02:44:39 a medzi ženami sa najviac darilo Elene Hesse s časom 03:56:23.