Domov Slovensko Matovič chce lustrovať kandidátov

Matovič chce lustrovať kandidátov

0
0

Premiér Igor Matovič zlízol od opozičných strán kritiku za to, že plánuje obsadiť svojimi kandidátmi všetkých 70 postov okresných predsedov, čo doteraz neurobila žiadna strana. Teraz však prišiel opäť s novinkou, ktorá nemá v slovenskej politike obdoby. Všetkých 70 kandidátov chce dať „lustrovať“.

Vládne hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) vybralo v rámci výberových konaní nateraz 70 kandidátov na prednostov okresných úradov.

Len každý ôsmy je „obyčajný človek“

Ako informoval predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš, hnutie dostalo na posty prednostov 72 okresných úradov okolo 500 nominácií, pričom približne 330 kandidátov sa zúčastnilo aj na pohovoroch.

„Snažili sme sa, aby to nebolo o ‚našich ľuďoch‘,“ povedal Šipoš s tým, že vo výberových konaniach napríklad neuspeli niektorí ľudia, ktorí za hnutie v minulosti kandidovali.

Poslanci hnutia pritom pri hľadaní kandidátov podľa Šipoša oslovili občianskych aktivistov a iné osobnosti žijúce v regiónoch. Doplnil, že z vybraných kandidátov je približne každý ôsmy spojený s hnutím.Koaličných partnerov odmietli

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) v tejto súvislosti povedal, že od II. svetovej vojny sa štátna správa obsadzovala na Slovensku čisto politicky.

Jeho zámerom podľa vlastných slov je, aby bol politicky dosadzovaný len prednosta úradu, pričom ostatní majú byť vyberaní na základe odbornosti v transparentných výberových konaniach.

„Po 75 rokoch chceme garantovať úradníkom, že ak sú schopní, môžu sa posunúť ďalej,“ povedal Matovič. Zároveň zdôraznil, že hnutie odmietlo aj návrhy koaličných partnerov na politické nominácie, pričom spomenul najmä stranu Za ľudí, ktorá mu podľa neho dala zoznam ľudí, ktorí neuspeli vo voľbách.

Vyzval ľudí na „bonzovanie“

Ako čerešničku na torte predstavil premiér spôsob, ako si chce vybraných kandidátov preveriť.

Predseda vlády vyzval občanov, aby na internetovej stránke prednostovia.sk nahlasovali svoje vedomosti o prípadných morálnych prešľapoch jednotlivých kandidátov. Urobiť tak môžu do 10. júla.

„Aby sme sa vyhli prípadným problémom,“ doplnil Matovič s tým, že práve takto podľa neho vyzerá „odpolitizovanie“ štátnej správy.

Na túto novú praktiku zareagovala aj opozícia. „Premiérova tlačová konferencia bola predstavením nových politických jatiek. Väčšiu politizáciu a popretie slov o transparentnosti a verejných vypočutiach som ešte nevidel.

Budem sa veľmi čudovať, ak to ľudia pánovi premiérovi zhltnú a uveria,“ povedal expremiér Peter Pellegrini a zároveň spochybnil transparentnosť výberového konania.

ano, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…