Domov Slovensko Matovič chce vypnúť Slovensko. Rozhodnúť má anketa

Matovič chce vypnúť Slovensko. Rozhodnúť má anketa

0
0

Premiér Igor Matovič už nejaký čas hovorí o tom, že najlepším riešením na zastavenie šírenia pandémie koronavírusu by bolo úplné „vypnutie“ krajiny. Medzi svojimi koaličnými partnermi však podporu nemá, a tak prišiel so šialeným nápadom. Rozhodnúť majú ľudia prostredníctvom ankety.

V rámci boja proti koronavírusu prišiel predseda vlády Igor Matovič asi pred dvomi týždňami s teóriou, že ideálnym opatrením by bolo úplné „vypnutie“ krajiny na niekoľko týždňov. Tieto jeho úvahy však majú niekoľko trhlín.

Bez poradenia sa s kolegami

Tou prvou je, že o nich neinformoval svojich koaličných partnerov a dokonca ani svojich spolustranníkov. Mnohí z nich sa o tom tak dozvedeli ako väčšina populácie až z tlačovej konferencie.

Dokonca aj prezidentka Zuzana Čaputová Igorovi Matovičovi odporučila, že by sa mal vyvarovať toho, aby komunikoval opatrenia, ktoré koalícia neschválila.

„Diskutuje sa o nich neodborne, a to je možno problém,“ povedala prezidentka po pondelkovom stretnutí najvyšších ústavných činiteľov.

Ďalším problémom je, že je to v rozpore s minulotýždňovým zmierňovaním opatrení, keď vláda povolila otvoriť viaceré obchodné prevádzky. Mnoho odborníkov tiež vyčítalo premiérovi nesprávne pomenovanie toho, čo zamýšľa.

Blackout, ako nazval toto vypnutie krajiny, totiž znamená odpojenie od elektriny, čo asi nie je zrejme to, čo premiér zamýšľa. V tomto smere sa ukazuje ako lepšia voľba slovo „lockdown“, ktoré lepšie reflektuje obmedzenie všetkých socio-ekonomických činností.

Bez podpory

No a v neposlednom rade, na svoje „vypnutie“ nemá Matovič v koalícii podporu. Nesúhlasí s ním Sulíkova SaS a ani strana Za ľudí. Možno aj preto hovorí Igor Matovič o tom, že rozhodnúť by mohli priamo občania v akejsi ankete.

„Dostal som podporu od ľudí na boj s korupciou a vyfasoval som k tomu koronu. Je to úplne iný boj, preto si myslím, že je plne legitímne sa ľudí opýtať, či v tomto boji mám podporu,“ odôvodnil to Matovič.

Proti takémuto postoju je bývalý premiér Peter Pellegrini: „Vyrušuje ma, že nie je lídrom a v týchto ťažkých časoch nie je pre ľudí symbolom pokoja a istoty, ale znervózňuje ich svojimi nápadmi ďaleko nad rámec pandémie.

Neustále prenáša zodpovednosť na niekoho iného, raz na internetové ankety, potom na odborné konzílium. To nie je líderstvo, to je alibizmus!“ odkázal Pellegrini svojmu nástupcovi.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Messi: Stratený v Paríži

Argentínsky futbalista Lionel Messi priznal, že dva mesiace po prestupe do Paríža St. Germ…