Domov Slovensko Matovičovo „priateľské“ stretnutie s maďarskou menšinou: Požiadavka na autonómiu

Matovičovo „priateľské“ stretnutie s maďarskou menšinou: Požiadavka na autonómiu

0
0

Minulú stredu (4. júna) sme si pripomenuli 100. výročie podpísania zmluvy, ktorú po celý tento čas maďarský národ vníma ako krivdu, naopak pre slovenský znamenala začiatok budovania vlastného štátneho celku.

Premiér Igor Matovič zorganizoval pri príležitosti stého výročia Trianonu tajné stretnutie so 100-člennou maďarskou delegáciou, ktorú hostil na Bratislavskom hrade.

„Pozval som na veľké priateľské stretnutie ľudí, ktorí sa predlhé roky cítili menejcenní,“ napísal Matovič na sociálnej sieti.

Pochopiteľne toto stretnutie neušlo pozornosti médií, ktoré navyše prišli s informáciou, že účelom stretnutia bolo ponúknuť maďarskej menšine, ktorá po dlhých rokoch nemá aktuálne zastúpenie v slovenskom parlamente, rôzne ústupky.

Podľa informácií denníka Pravda predložili zástupcovia SMK premiérovi Memorandum maďarskej komunity, v ktorom žiadajú ústupky, ktoré by sa rovnali rozsiahlej autonómii.

Memorandum maďarskej komunity

V predloženom memorande zástupcovia maďarskej menšiny žiadajú uznanie Maďarov za svojbytný politický národ v rámci Slovenska, vytvorenie maďarského okolia, ktoré by spravovali Maďari prostredníctvom svojich volených zástupcov, či aby sa v úradoch, či na súdoch ako úradný jazyk používala maďarčina, ktorá by mala byť rovnocenným jazykom na území, ktoré obývajú.

Tiež požadujú, aby bolo zabezpečené slobodné používanie maďarských národných symbolov, teda hymny, erbu a trikolóry, v každej oblasti života.

Maďarská karta opäť rozdeľuje

Uniknuté informácie zo stretnutia, podobne ako Trianon, opäť rozdelili spoločnosť a vytiahli na svetlo sveta takzvanú „maďarskú kartu“. Predseda strany Maďarské fórum Zsolt Simon privítal toto stretnutie a zareagoval naň požiadavkou na zmenu ústavy:

„Ak teda pán premiér myslel svoje slová úprimne a vážne, tak ho prosíme, aby nepremárnil politickú šancu a zmenil text preambuly Ústavy z „My, národ slovenský“ na „My, občania Slovenskej republiky“,“ napísal Simon.

Nový predseda strany Most-Híd zas skritizoval Matoviča za to, že on sa necíti byť menejcenný. „Ja sa cítim rovnocenným a rovnoprávnym občanom tejto krajiny.

Matovič hovorí o pocite menejcennosti Maďarov. Ten sa ale nenapráva polovtipným príhovorom, ale skutkami,“ odkázal premiérovi László Sólymos.

Maďarmi predložené memorandu sa nepáči ani ministrovi zahraničných vecí. „Len z médií poznám obsah komunikácie, ktorá bola odovzdaná predsedovi vlády Igorovi Matovičovi v predvečer Trianonu.

Ak je ale toto odpoveď na podanú ruku maďarskej komunite zo strany predsedu vlády, tak to vnímam ako odmietnutie ústretového gesta slovenského premiéra,“ vyjadril sa Ivan Korčok a zdôraznil, že to navyše nijakým spôsobom neprispieva k dobrým vzťahom medzi Slovenskom a Maďarskom.

ano, foto: depositphotos

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Deň, keď Little boy zničil Hirošimu

6. augusta uplynie 77 rokov od prvého použitia nukleárnej zbrane armádou USA. Tú využili p…