Domov Slovensko Mladí by volili Kotlebu, Smer-SD by rapídne klesol

Mladí by volili Kotlebu, Smer-SD by rapídne klesol

0
0

Zaujímavý prieskum na prelome októbra a novembra realizovala prieskumná agentúra Focus. Podstatou bolo zistiť, aké politické presvedčenie panuje u ľudí vo veku od 18 do 29 rokov.

Prieskum sa uskutočnil na vzorke 585 ľudí a vyplynulo z neho, že suverénnym víťazom takýchto volieb by sa stala strana Kotlebovci – Ľudová strana naše Slovensko.

Demokracia nie je „naj“

Opýtaní ľudia dostali otázku v znení: „Predstavte si, prosím, že by sa budúci víkend na Slovensku konali parlamentné voľby. Zúčastnili by ste sa ich? Ak áno, ktorej strane alebo hnutiu by ste dali svoj hlas?“

Výsledky okrem čísel priniesli aj pohľad na zmýšľanie vzorky opýtaných. Mnohí mladí si myslia, že demokracia nie je ideálny politický systém, ktorý môže Slovensko posunúť vpred. Takisto majú niektorí názor, že voľby sú len plytvaním času a peňazí.

Kotleba do čela, Fico padol

Medzi mladými ľuďmi vo veku od 18 do 29 rokov je najčastejšou voľbou práve Ľudová strana naše Slovensko. V parlamentných voľbách by získala až 18,9 percenta.

Strana Za ľudí Andreja Kisku by skončila druhá s 12,8 percentami a koalícia PS/SPOLU by dosiahla 11,9 percent. Tesne za nimi by nasledovalo Kollárovo hnutie Sme rodina s 11,8 percentami.

Tesne pod hranicou desiatich percent by skončili Obyčajní ľudia s 9,9 percentami. Smer-SD by u mladých získal podporu iba 9,4 percenta hlasov. SaS by mala 6,9 percent.

Do parlamentu by sa nedostali strany KDH (3,4 percenta), SNS (2,5 percenta), Most-Híd (2,4 percenta) a ani Harabinova Vlasť (2 percentá).

Prečo ĽSNS?

Výsledky prieskumu agentúry Focus hovoria aj o tom, že voličmi Kotlebu sú zvyčajne ľudia, ktorí v novembri 1989 nevidia žiadny prínos, pretože zmenou režimu sa pre nich nič nezmenilo a zo západu neprišlo to, čo očakávali.

Objednávateľom prieskumu bolo občianske združenie Rada mládeže Slovenska. Tá vo svojej tlačovej správe uviedla, že voličmi Kotlebu sú predovšetkým ľudia s nižším vzdelaním.

Oslovuje ich jednoduchá rétorika, ktorá sa stala mainstreamovou. Nejde už o lokálne zameranie voličov z Banskobystrického kraja, ale o široké spektrum.

Voliči PS/SPOLU sú často mladší ľudia, ktorí sú často prvovoličmi, sú z Bratislavského kraja a veria, že demokracia je správna cesta po vzore západných krajín, kde životná úroveň stále rastie.

Z prieskumu takisto vyplynulo, že Smer-SD je stále orientovaný na voličov vekového pásma 45 až 50 a starší. Mladú generáciu totiž nedokáže osloviť práve kvôli tomu, že opakovanie rovnakých sľubov už stratilo v ich očiach význam.

Mladí citlivejšie vnímajú aj aktuálne kauzy a prípady korupcie či prepojenia politkov na oligarchov a ľudí spájaných s ilegálnou činnosťou.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

11 sopiek vo svete, ktoré sú krásne na pohľad, no treba mať pred nimi rešpekt

Sopky sú výsledkom tektonických pohybov zemskej kôry a hoci chápeme ich vnútorné fungovani…