Domov Slovensko Mladík zastrelil v centre Bratislavy dvoch ľudí

Mladík zastrelil v centre Bratislavy dvoch ľudí

0
0

Minulú stredu sa v centre Bratislavy odohrala tragédia, ktorá si vyžiadala dva mladé ľudské životy. Mladý študent pred barom LGBTI+ zastrelil dvoch ľudí, a to z ideologických dôvodov. Práve preto polícia tento týždeň prekvalifikovala trestný čin na teroristický útok.

K streľbe na Zámockej ulici pred barom Tepláreň došlo v stredu (12. 10.) po 19.00 h. Na mieste zomreli dvaja mladí muži. Zranená bola aj jedna žena, ktorú previezli do nemocnice.

Obete sedeli spolu so ženou, ktorá bola zranená, pred podnikom. Páchateľ podľa očitých svedkov vyčkával pred barom asi 40 minút v ich blízkosti. Jedna z obyvateliek Zámockej ulice priblížila, že počula minimálne sedem výstrelov.

Páchateľ následne z miesta činu ušiel. Polícia po ňom intenzívne pátrala, využila pri tom aj psovodov, čln či vrtuľník. Vo štvrtok ráno ho našli mŕtveho.

Prokuratúra neskôr uviedla, že jeho rodičia vedeli o čine, ktorý ich syn krátko predtým spáchal, no nenahlásili to na polícii ani vtedy, keď sa domnievali, že by mohol ublížiť aj sebe.

Vraždil syn politika

Prípad okamžite prevzala Národná kriminálna agentúra (NAKA), keďže už prvé informácie naznačovali, že motív by mohol súvisieť s ideologickým presvedčením strelca.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, ktorý bol na mieste, uviedol, že pravdepodobným motívom bola nenávisť k osobám inej rasy či inej sexuálnej orientácie.

Ako sa neskôr ukázalo strelec obete nepoznal. Strelcom bol 19-ročný študent školy pre mimoriadne nadané deti a gymnázium v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto a syn kandidáta na poslanca za stranu Vlasť v posledných parlamentných voľbách Juraj Krajčík.

Plný nenávisti voči Židom

Premiér Eduard Heger (OĽANO) uviedol, že kontaktoval šéfa SIS Michala Aláča a chcel s ním hovoriť aj o tom, či tajná služba monitorovala prejavy útočníka na sociálnej sieti a ako postupovala.

Informácie v médiách totiž hovorili, že niektoré sociálne siete v minulosti zablokovali mladíka, ktorý v ten deň strieľal, a to pre nenávistný obsah, ktorý zdieľal.

Ako sa neskôr ukázalo, aj v ten deň niekoľko hodín pred streľbou uverejnil 65-stranový manifest plný nenávistných slov, najmä voči Židom, ktorí majú byť podľa neho vinnými za všetko zlé vo svete, vrátane homosexuality.

Politici čin odsúdili

Prezidentka Zuzana Čaputová, predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina), premiér Eduard Heger aj ďalší politici vyjadrili pozostalým úprimnú sústrasť.

Urobili tak i predseda českej vlády Petr Fiala a predsedníčka Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová. Prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala verejne činné osoby, aby svojimi výrokmi nepodnecovali neznášanlivosť, justičné orgány, aby začali konať.

Upozornila, že nenávisť k menšine, dlhodobo živená i hlúpymi a nezodpovednými výrokmi politikov, stála nevinné ľudské životy. Pamiatku obetí si uctila na mieste tragédie vo štvrtok podvečer.

Stretla sa tiež so zástupcami LGBTI komunity. Predseda Národnej rady SR Boris Kollár odsúdil dvojnásobnú vraždu mladých ľudí. Považuje za neprijateľné, aby sa takto nenávistne správala spoločnosť či jedinci voči komukoľvek.

Taktiež premiér Heger útok hrubo odsúdil. Vyzval verejnosť na zastavenie nenávisti. Apeloval tiež na politikov i všetkých, ktorí sa verejne vyjadrujú, aj na sociálnych sieťach, aby vážili slová.

Zdôraznil, že vyhasli nevinné životy len preto, lebo boli súčasťou LGBTI+ komunity. Označil to za neakceptovateľné. Poukázal na Ústavu SR a garanciu základných slobôd a práv všetkých bez rozdielu.

Nenávisť a nenávistné správanie v spoločnosti odmietli aj členovia vládneho kabinetu. Ministri konanie páchateľa odsúdili. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vyhlásila, že ohavné vraždy, k akým došlo v Bratislave, sú hrozbou pre spoločnosť založenú na rešpekte a tolerancii.

Na útok reagovali aj predstavitelia diplomatických misií na Slovensku, odsúdili prejavy nenávisti. Zdôraznili, že podpora a ochrana ľudských práv všetkých patria k spoločným hodnotám, ktoré nás spájajú a z ktorých naše demokratické spoločnosti čerpajú silu.

Čin prekvalifikovali na teroristický útok

Prípad tragickej streľby prekvalifikovali na obzvlášť závažný zločin teroristického útoku.

„Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry po konzultácii so špeciálnym prokurátorom zmenil právnu kvalifikáciu skutku streľby na Zámockej ulici v Bratislave na obzvlášť závažný zločin teroristického útoku,“ uviedla hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová.

Doplnila, že z doteraz zabezpečených dôkazov je zrejmé, že stíhaný skutok vykazuje všetky zákonné znaky tohto trestného činu.

Úrad špeciálnej prokuratúry v tejto súvislosti pripomenul, že jedna z foriem účasti na terorizme je verejné schvaľovanie teroristického útoku, za ktoré hrozí trest odňatia slobody na tri až desať rokov.

„Podľa špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica budú orgány činné v trestnom konaní postupovať razantne pri odhaľovaní a trestnom stíhaní páchateľov schvaľovania trestného činu teroristického útoku,“ vyhlásila Tökölyová.

ano, TASR, foto: TASR/Jaroslav Novák, FB  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…