Domov Šport Na svetovom šampionáte sa začína boj o medaily

Na svetovom šampionáte sa začína boj o medaily

0
0

Svetový šampionát v hokeji, ktorý od 10. do 26. mája hostí Slovensko, sa tento týždeň prehupol do vyraďovacej časti. Skupinové boje nepriniesli žiadne väčšie prekvapenia a do bojov o medaily postúpili favoriti. Zosumarizujme si, ako to vyzeralo v oboch skupinách.

Najviac bolí neúspech domácich

Skupina A, ktorá sa hrala v Steel Arene v Košiciach, lákala najväčšiu pozornosť našincov, pretože práve v nej hrali aj slovenskí hokejisti.

Aj keď im pred šampionátom veril málokto, po prvých stretnutiach, v ktorých podali výborné výkony, sa razom pre našich fanúšikov stali jasnými adeptami na postup.

Slováci získali v A‑skupine 11 bodov za 4 víťazstvá v siedmich zápasoch, čo by bol za iných okolností dobrý výsledok. Keďže sme však kľúčový zápas s Nemeckom nezvládli, so skvelými fanúšikmi sme sa rozlúčili už po základnej časti.

Našu skupinu vyhrali kanadskí hokejisti, a to najmä preto, že Fíni nezvládli svoj záverečný zápas s Nemcami, a stratili tak prvú priečku.

Zámorské tímy, ako to už u nich býva zvykom, sa zlepšovali od zápasu k zápasu, a tak ako USA tak aj Kanada, po prehre v úvodnom dueli, si už pripisovali len víťazstvá.

Ich vzájomný duel však vyznel jasne pre „javorové listy“ a USA tak spadli až na štvrté miesto. Vo vyrovnanom súboji Francúzska s Veľkou Britániou sa až v predĺžení rozhodlo, že ostrovný nováčik si zahrá elitnú kategóriu aj o rok, zatiaľ čo hráči galského kohúta budú bojovať len v B-kategórii.

Rusko zdemolovalo súperov

Bratislavská skupina B tiež nepriniesla žiadne prekvapenie a papieroví favoriti hokejových trpaslíkov školili v takmer každom zápase.

Rozdiel medzi postupujúcimi a nepostupujúcimi bol priepastný. Skupinu jednoznačným spôsobom ovládlo Rusko, ktoré v siedmich zápasoch nenašlo premožiteľa a v podstate žiadny tím ruský megavýber ani poriadne nepreveril.

Rusi dosiahli aj najvyššiu výhru na turnaji, keď nováčika z Talianska, pri vlažnom výkone, zdolali 10:0. Talianski hokejisti však neuveriteľne zvládli posledný zápas skupiny.

Hoci svoj prvý gól strelili až v šiestom zápase a s hrozivým skóre 1:45 boli doslova fackovacím panákom, sklamanie turnaja Rakúsko zdolali prekvapujúco 4:3 po samostatných nájazdoch a šokujúco sa zachránili v A-kategórii.

Rakúšania s jediným bodom opúšťajú elitu. Z papierovo slabších tímov sa najsympatickejšie predviedli Lotyši, na postup to však nestačilo.

Trio najväčších favoritov Rusko, Česko, Švédsko doplnili Švajčiari, ktorí v zápasoch s touto trojicou jednoznačne ukázali, že striebro na minuloročnom šampionáte nebolo náhodným.

Štvrťfinálové súboje

Zo štvrťfinálových dvojíc bude pravdepodobne jednoznačnou záležitosťou duel amerických hokejistov s ruskou „zbornou“. Tá ukázala svoju silu v poslednom zápase skupiny s obhajcom titulu zo Švédska, ktoré úplne rozobrala.

Ak si chcú sebavedomí Američania zachovať nádej na zlato, ktoré naposledy získali v roku 1960, budú musieť nájsť spôsob, ako zastaviť Kučerova, Ovečkina či Kovaľčuka.

Kanada by so švajčiarskymi hokejistami tiež nemala mať väčšie problémy, avšak tých po vzore z minulého roka určite nemôže podceniť. Skvelé divadlo sľubuje severské derby.

Fínov ťahá mladučká hviezda Kakko, ktorá bojuje o najvyššiu pozíciu v tohtoročnom drafte NHL, Švédi zas v základnej skupine taktiež ukázali svoju silu.

Poslednú štvrťfinálovú dvojicu tvoria Česko a Nemecko. Českí hokejisti v domácej bratislavskej atmosfére predvádzajú skvelé výkony a s Nemcami by nemali mať väčšie starosti.

O medailistoch sa rozhodne už tradične v nedeľu, keď najskôr o 16:15 si to tímy rozdajú o bronz a následne o 20:15 sa odohrá veľké finále na bratislavskom štadióne Ondreja Nepelu.

sam, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NBA smúti: Zomrel legendárny tréner

Smutná správa zasiahla zámorskú basketbalovú rodinu minulý víkend. Po dlhej a ťažkej choro…