Domov Komentáre NAĎ: Ešte pár slov k obrannej stratégii

NAĎ: Ešte pár slov k obrannej stratégii

0
0

Je to už vyše poldruha týždňa, čo parlament schválil nové strategické dokumenty pre oblasť bezpečnosti a obrany. Možno sa pýtate: prečo toľko ruchu okolo dvoch obyčajných kusov papiera? Nehovoria týmto dokumentom úradníci „stratégie“, len aby sa sami cítili dôležití? Odpovedzme si na tieto otázky krátko a jasne.

V prvom rade: otázky obrany a bezpečnosti sú otázky, ktoré žiaden jednotlivec nevyrieši sám. Ak vypukne ozbrojený konflikt, ak vypadnú dodávky tepla a elektriny, jeden človek nič nezmôže.

Tieto veci pre nás všetkých zabezpečuje štát a je v záujme každého občana, aby to štát robil čo najlepšie. A tu sme pri koreni veci: aby bola napríklad agenda obrany zabezpečená dobre, treba ju robiť cielene, systematicky a dlhodobo.

Nesystémovosť je najväčším hriechom, akým rezort obrany za posledné dekády trpel. Nakúpili sa drahé vrtuľníky, ale bez potrebného vybavenia. Objednali sa špičkové stíhačky, ale komplexný plán modernizácie letiska, ktoré ich „ustajní“, sa nepripravil.

A to je len špička ľadovca. Obranná stratégia je prvým predpokladom, aby sa dennodenné zabezpečovanie úloh rezortu realizovalo systematicky.

V druhom rade: otázky obrany a bezpečnosti sú bezprostredne spojené s medzinárodnou situáciou. A koľko sa toho od roku 2005 zmenilo! Konflikt na Ukrajine, migračná kríza, vzostup Číny ako globálneho hráča, najnovšie pandémia…

A predstavte si, že naše ministerstvá boli v roku 2020 formálne zaviazané riadiť sa strategickými dokumentmi z roku 2005, akoby sa nič z tohto nebolo stalo.

Nonsens. Preto je skvelou správou, že obe stratégie prešli parlamentom s komfortnou väčšinou, naša obranná stratégia dokonca hlasmi 108 poslancov.

Takýto výsledok je tou najlepšou zárukou, že sa každý jeden slovenský občan môže cítiť bezpečne. Schválenú stratégiu v týchto dňoch na ministerstve vo veľkom tlačíme a distribuujeme. Stiahnite si ju na našom webe aj vy. Príjemné čítanie!

Jaroslav Naď, minister obranyNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…