Domov Komentáre NAĎ: Povinná vojenská služba by bol veľmi drahý nezmysel

NAĎ: Povinná vojenská služba by bol veľmi drahý nezmysel

0
0

Slovenská národná strana prišla s ďalším, síce mediálne zaujímavým, ale neobhájiteľným nezmyslom – opätovne zaviesť povinnú vojenskú službu. To všetko v čase, keď sa rezort obrany zmieta v množstve káuz a problémov.

Od škandálov pri netransparentných a predražených nákupoch, cez katastrofálnu personálnu a sociálnu politiku, až po zneužívanie vojakov na politické aktivity SNS.

Situácia v ozbrojených silách je alarmujúca a vojaci o tom začínajú otvorene hovoriť. Vedenie rezortu preto pravidelne vymýšľa nové, zástupné témy, napríklad aj povinnú vojenčinu.

Len aby sa nehovorilo o kauzách a ich neschopnosti. Povinná vojenská služba je ďalším v rade z nezmyselných nápadov SNS. Nikto si doteraz reálne nepoložil nasledovné otázky:

Je naozaj potrebná? Máme na ňu  potrebnú infraštruktúru a techniku? Máme na jej zavedenie a udržateľnosť dosť peňazí? Máme vytvorený komplexný bezpečnostný systém na jej spustenie?  Odpoveďou na každú z týchto otázok je: NIE!

Keď sa v roku 2005 zrušila povinná základná vojenská služba, väčšinu infraštruktúry potrebnej pre „záklaďákov“ zrušili. Desaťročia trvajúci nezáujem o obranu zo strany politikov doviedol naše ozbrojené sily do kritického stavu – väčšina techniky je zastaraná a postavenie vojaka v spoločnosti nízke.

Na Slovensku sa niektorí ľudia domnievajú, že vojenčina prevychová našu mládež, ktorej chýba „disciplína a železná ruka“. Okrem toho, že si to v podstate myslí každá generácia o tej predchádzajúcej, tak predsa ozbrojené sily tu nie sú na výchovu ľudí.

Na to je primárne určená rodina a škola. Tento návrh SNS navyše považujem aj za veľmi drahý nezmysel, veď len zavedenie povinnej vojenskej služby by stálo minimálne pol miliardy eur a každý ďalší rok stovky miliónov.

Nezabúdajme ani na ďalšiu potrebnú vojenskú techniku, výstroj, výzbroj, náklady na personál a zavedenie tzv. civilnej služby, ako náhrady za vojenskú.

Sústreďme sa, prosím, na to podstatné. Na to, aby boli ozbrojené sily opäť funkčné a kvalitné. Míňajme energiu a peniaze rozumne, na potrebné projekty. Potom budeme mať v ozbrojených silách určite dostatok kvalitného personálu. A dokonca dobrovoľne.

Jaroslav Naď, expert na obranu hnutia OĽaNO

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

V „bubline“ skončila jedna éra a aj tím, ktorý neprehral

Basketbalová NBA, ktorá si pre svoje dokončenie aktuálnej sezóny zvolila areál Disney Worl…