Domov Ekonomika Najdrahšie potraviny vo V4 má Slovensko

Najdrahšie potraviny vo V4 má Slovensko

0
0

Potraviny a nápoje sú na Slovensku výrazne drahšie, ako v okolitých krajinách. Od kedy sme u nás zaviedli euro, v cenách potravín a nápojov dobiehame  západné štáty Únie, no vzďaľujeme sa našim najbližším susedom.

Slovensko malo v minulom roku síce ôsme najnižšie ceny potravín v rámci krajín EÚ, no stále najdrahšie spomedzi krajín Visegrádskej skupiny (V4).

V Českej republike sú potraviny lacnejšie ako na Slovensku o 10 %, v Maďarsku o 9,1 % a v Poľsku za ten istý nákup potravín ako na Slovensku zaplatia spotrebitelia dokonca až o 26,5 % menej.

Informovala o tom analytička Slovenského farmárskeho družstva (SFD) Eva Sadovská. Zároveň dodala, že lacnejšie ako na Slovensku vychádzajú v ostatných krajinách V4 aj alkoholické a nealkoholické nápoje.

Minulý rok sa u nás zdražovalo rekordne

V predchádzajúcich rokoch bolo Slovensko na siedmej priečke, čo sa týka cien potravín. V minulom roku nás však nižšími cenami predbehlo Lotyšsko.

Dôvodom posunu smerom dole je podľa SFD pomerne výrazné zdražovanie potravín, ktoré Slovensko vlani počas viacerých mesiacov dostalo na nelichotivé prvé miesto v pomyselnom rebríčku krajín zoradených podľa tempa zdražovania potravín.

Dobiehame Európu

Slovenské ceny potravín sa postupne približujú k tým európskym. „Napríklad v prvých rokoch po zavedení eura, teda v rokoch 2009 a 2010, boli ceny potravín v EÚ 28 o 26 % drahšie ako u nás.

V roku 2012 Európania zaplatili za ten istý nákup potravín v porovnaní so Slovákmi o vyše 15 % viac. No a v roku 2018 tento cenový rozdiel predstavoval už iba spomínaných 8,2 %,“ upozornila analytička SFD Eva Sadovská.

Drahý pitný režim

Pitný režim je však podľa SFD na Slovensku drahší ako vo väčšine krajín EÚ. „V EÚ, či eurozóne ako takej nás totiž nealkoholické nápoje vyjdú o 9 %, či 8,9 % menej ako u nás. Najdrahšie je nealko v Írsku, a to o takmer štvrtinu v porovnaní so SR.

Naopak, najlacnejšie nealkoholické nápoje evidujú v Rumunsku (o tretinu nižšie v porovnaní so SR) a v Poľsku (o štvrtinu nižšie v porovnaní so SR). Aj u ostatných našich susedov z V4 zaplatíme  za nealko menej ako u nás,“ pokračovala Sadovská.

Najdrahší Dáni, najlacnejší Rumuni

Najdrahšie potraviny v rámci celej Európskej únie majú Dáni. V tejto severskej ekonomike totiž obyvateľov vyjde ten istý nákup potravín o vyše 40 % drahšie ako na Slovensku. Za Dánskom nasledujú Luxembursko a Rakúsko, kde sú potraviny drahšie ako v SR o vyše 37 %.

Naopak, najnižšia cenová hladina potravín je v Rumunsku, kde sú potraviny lacnejšie ako na Slovensku o 29,2 %. Celkovo sú ceny potravín v EÚ vyššie ako v SR o 8,2 %, v prípade eurozóny o 15,9 %.

Vo Fínsku či Írsku radšej bez alkoholu

Najdrahší alkohol majú vo Fínsku a Írsku, kde zaň zaplatia obyvatelia v priemere raz toľko ako na Slovensku. Naopak, v najlacnejších krajinách, ako Bulharsko a Rumunsko, zaň zaplatia spotrebitelia o približne 18 % menej ako na Slovensku.

„Aj u všetkých našich susedov sa predáva alkohol v priemere za nižšie ceny ako na pultoch v našich obchodoch. Naopak, v EÚ ako celku je alkohol drahší ako u  nás o 11 % a v eurozóne o takmer 8 %,“ uzavrela Sadovská.

MS, SITA, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Deň, keď Little boy zničil Hirošimu

6. augusta uplynie 77 rokov od prvého použitia nukleárnej zbrane armádou USA. Tú využili p…