Domov Ekonomika Najobľúbenejším ovocím Slovákov sú jahody, zeleninou paradajky

Najobľúbenejším ovocím Slovákov sú jahody, zeleninou paradajky

0
0

Veľmi zaujímavý prieskum realizovala pre spoločnosť BILLA agentúra 2muse. 508 respondentov sa v máji tohto roka pýtala na ich preferencie čo sa týka ovocia a zeleniny. Patríte aj vy medzi priemerných Slovákov?

Aspoň raz do týždňa si ovocie alebo zeleninu kúpi deväť z desiatich Slovákov, pričom ten desiaty aspoň raz za dva týždne. Denne alebo takmer každý deň konzumujú ovocie alebo zeleninu dve tretiny žien a viac ako polovica mužov.

Najobľúbenejším ovocím Slovákov sú jahody a banány, medzi zeleninou jednoznačne kraľujú paradajky.

Tradičné slovenské je viac obľúbené ako exotické

Jahody ako najobľúbenejšie ovocie preferuje až 69 % Slovákov. Na druhom mieste sa umiestnili banány so 62 %, nasledujú jablká s 58 % a hrozno s 56 %.

Top päťku uzatvárajú čučoriedky. K obľúbenosti na úrovni zhruba 50 % sa tesne priblížili ešte čerešne, mandarínky a hrušky.

„Jahody patria medzi najobľúbenejšie ovocie, je však možné, že prvú priečku im zabezpečila aj ich sezóna, ktorá prebiehala práve počas dopytovania,“ uviedol Michal Vyšinský z prieskumnej agentúry 2muse.

Ako dodal, exotickejšie ovocie je o niečo menej obľúbené ako tradičné slovenské.

Aj s ovocím opatrne

„Výsledky naznačujú, že ženy sa o svoje zdravie starajú trochu viac. Preferujú jahody a čučoriedky, ktoré patria medzi najlepšie ovocie.

Muži sa orientujú skôr na kyslejšie chute, z citrusov vyhrávajú mandarínky, pomaranče a citróny. Ak odhliadneme od aktuálnej sezóny jahôd, tak najpopulárnejší je banán.

Pri ňom si však treba dávať pozor, pretože priemerný banán obsahuje 23-28 gramov sacharidov a má vyššiu glykemickú nálož, takže sa z neho uvoľní do krvi väčšie množstvo cukru. Takže ovocie určite áno, ale niektoré s mierou,“ povedal odborník na výživu Boris Bajer.

Paradajky lámu rekordy

Slováci v prieskume určili aj rebríček najobľúbenejšej zeleniny. V ňom „kraľujú“ jednoznačne paradajky so 79 %, preferuje ich dokonca až 85 % žien.

Spoločnú druhú priečku obsadili zemiaky a mrkva so 68 %. Nasledujú uhorky, ktoré si vybrali medzi najobľúbenejšie takmer dve tretiny opýtaných a prvú päťku uzatvára paprika.

Medzi obľúbenú zeleninu patria aj cibuľa, reďkovka, karfiol, šalát, kaleráb, kapusta a brokolica. „Aj pri zelenine platí, že ju viac obľubujú ženy, teda s výnimkou zemiakov a kapusty, ktoré o trochu viac preferujú muži,“ dodal Vyšinský.

Čo tak brokolica či cuketa?

„Zaujímavé je, že sa na prvých troch miestach opäť nachádza zelenina, ktorá patrí medzi tie s najvyšším obsahom sacharidov – rajčiny, zemiaky a mrkva. Netreba však panikáriť, skôr sa sústrediť na vyváženosť v strave,“ dodal Boris Bajer.

Zároveň upozornil, že medzi najpopulárnejšie potraviny sa nedostala brokolica, cuketa, zeler, či baklažán, ktoré patria medzi zeleninu s nízkym glykemickým indexom a určite by prispeli k vyváženejšej strave. Rovnako mu medzi najobľúbenejšou zeleninou chýbajú červená repa či špargľa.

SITA, red, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Českí policajti spustili výzvu

Nielen zdravotnícky personál ale aj policajné zložky v týchto neľahkých časoch boja proti …