Domov Zahraničie Najvplyvnejšia svetová bezpečnostná konferencia v Mníchove otvorila staré aj nové témy

Najvplyvnejšia svetová bezpečnostná konferencia v Mníchove otvorila staré aj nové témy

0
0

Minulý týždeň sa po 54-krát stretli v Mníchove lídri svetovej politiky, kedy viac ako 30 hláv štátov a vlád, ako aj viac ako 100 ministrov vlád naprieč celým svetom spoločne diskutovali o aktuálnych bezpečnostných problémoch.

V dňoch 16. až 18. februára tohto roka sa Mníchov stal dejiskom diskusií o globálnych bezpečnostných problémoch. Prvý deň konferencie otvorili nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyen a francúzska ministerka obrany Florence Parly.

Počas konferencie tiež vystúpili generálny tajomník OSN António Guterres, ako aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Mníchovská bezpečnostná konferencia

Mníchovská bezpečnostná konferencia patrí od svojho vzniku v roku 1963 medzi každoročne najsledovanejšie podujatie venujúce sa otázkam medzinárodnej bezpečnosti. Patrí medzi najväčšie zhromaždenia tohto druhu na svete.

Svoje miesto si získala práve svojou otvorenosťou a možnosťou diskusie medzi svetovými lídrami a diplomatmi o súčasných a budúcich svetových bezpečnostných problémoch. Konferencia sa každoročne koná v nemeckom hoteli Bayerischer Hof v Mníchove.

Aké boli témy tohtoročnej konferencie

Predseda bezpečnostnej konferencie v Mníchove Wolfgang Ischinger vo svojom prejave pred konferenciou varoval pred narastajúcimi bezpečnostnými hrozbami.

Naznačil aj niekoľko kľúčových problémov, ktoré budú musieť svetové mocnosti riešiť počas nasledujúcich rokov, zaradil sem možnosť vzniku veľkých konfliktov na Blízkom východe, alebo potenciálny vznik jadrového konfliktu so Severnou Kóreou.

No nevynechal ani pretrvávajúce napätie medzi Západom a Ruskom, ktoré je potrebné riešiť. Nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel tiež dodal, že nebezpečenstvo vzniku vojny je najvyššie od roku 1991. Súčasnú bezpečnostnú situáciu vo svete považuje za najmenej stabilnú od zániku Sovietskeho zväzu.

Diplomatické stretnutia v hoteli, demonštrácie v uliciach Mníchova

Počas konferencie prebiehajú aj bilaterálne stretnutia diplomatov, ministrov a hláv štátov a vlád, pričom paralelne v uliciach Mníchova prebiehajú aj demonštrácie za mier a odzbrojenie.

 

Predseda konferencie Wolfgang Ischinger.

NATO a Rusko

Počas diskusií sa dotkli aj problematike konfliktu na Ukrajine, kedy vznikla diskusia o úlohe NATO na jej východnej hranici. Počas diskusie vznikli tenzie medzi diplomatmi najmä v náhľade na riešenie konfliktu.

Nicholas Burns, bývalý veľvyslanec USA pri NATO, uviedol, že je potrebné posilniť úlohu NATO na východe, aby Rusko nezopakovalo Krym. Jeho protistrana bývalý ruský veľvyslanec pri NATO, Alexander Grushko, však o tejto téme odmietol hovoriť.

Až predseda Výboru pre zahraničné veci ruského senátu, Konstantin Kosachev, povedal, že je potrebný spoločný postup, a nie je možné konflikt na Ukrajine ako aj ostatné svetové problémy riešiť bez Ruska, teda zastaraným blokovým spôsobom.

Konštatoval, že konferenciu považuje za protiruskú, kedy sa všetci snažia obviniť Rusko z problémov, ktorým Západ čelí.

Najmladší líder sveta otvorene o problémoch vo svete aj EÚ

Sebastian Kurz, súčasný rakúsky kancelár, reflektoval vo svojom prejave posun vo svetových vzťahoch medzi mocnosťami, kedy síce USA majú stále obrovskú ekonomickú silu, ale postupne ustupujú zo svetovej scény, na druhú stranu sa Čína naopak snaží toto prázdne miesto zaplniť a zaujať líderské miesto.

Zameral sa však aj na EÚ, kedy kritizoval nedostatočnú ochranu vonkajších hraníc, a naznačil, že ak nedôjde k posilneniu jej ochrany, aj možnosť zavedenia kontrol medzi Rakúskom a EÚ.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…