Domov Cestovanie Najzaujímavejšie cesty sveta

Najzaujímavejšie cesty sveta

0
0

Keď sa povie slovo cesta, na Slovensku každého napadnú rozostavané diaľnice a výtlky. Každý jeden kilometer ciest na Slovensku je však výnimočný, a to najmä krásnou prírodou, ktorou vás zavedie. Na svete sa však nachádzajú úseky ciest, ktoré na Slovensku nemajú konkurenciu.

Horský prechod Himalájmi

Rohtang Pass sa nachádza v Indii a ide o horský prechod, ktorý vás zavedie vysokými vrchmi Himalájí. Jeho nadmorská výška je bez mála 4 tisíc metrov nad morom a spája údolie Kullu s dolinami Lahaul a Spiti.

Previezť sa však na ňom môžete len v mesiacoch od mája do novembra z dôvodu nebezpečenstva. V poslednom období ekológovia hovoria o probléme, ktorý súvisí s prehustenou premávkou a tiež sa obávajú topenia ľadovcov.

V roku 2016 dokonca vláda musela prijať aj veľmi prísne nariadenia, ktoré sa týkajú obmedzenia vysokého počtu vozidiel a s tým súvisiacim znečistením. Pred tým ako sa po ceste preveziete, budete potrebovať povolenie.

Tie sa však vydávajú len pre prvých 800 áut, ktoré sú poháňané benzínom a ďalších 400 dieslových automobilov. Utorky sú dokonca využívané na údržbu, a preto musia šoféri zvoliť inú trasu ako je tento unikátny horský prechod.

Nebezpečenstvo a krása

Ďalším svetovým unikátom je novozélandská diaľnica Milford Road, ktorá spája mesto Southland s jednou z najobľúbenejších turistických destinácií Milford Sound. Jej maximálna výška je 940 metrov, no patrí k najnebezpečnejším verejným cestám na Novom Zélande.

Pravdepodobnosť nehody na tomto úseku je až o 65% vyššia ako na ostatných cestách Nového Zélandu. Napriek tomu scenérie, ktoré sa objavujú, sú neuveriteľné a skutočne unikátne.

Cesta smrti v Bolívii

Cesta Yungas, ktorá sa nachádza v Bolívii, je tiež známa pod výstižným názvom cesta smrti. Ide takmer o 70 km úsek cesty, ktorý vedie z mesta La Paz do mesta Coroico.

Cesta je známa tým, že je extrémne nebezpečná, čo v roku 2010 potvrdila americká banka, ktorá ju označila za najnebezpečnejšiu cestu na svete. Jedna zo štatistík z roku 2006 hovorí o tom, že ročne na tejto ceste zahynie približne 200 až 300 ľudí.

Kríže, ktoré pripomínajú ľudí, ktorí tu zahynuli, nájdete skutočne na každom kroku. Čo túto cestu robí až takou nebezpečnou? V prvom rade je to jej najvyššia nadmorská výška 4650 metrov nad morom, ktorá postupne klesá na 1200 metrov nad morom.

Ďalšou skutočnosťou, ktorá bezpochyby prispieva jej nie veľmi dobrej povesti, sú rokliny pod cestou, ktoré nie sú nijako oddelené zvodidlami. Ďalším problémom je vlhko a hmla, ktorá veľmi často celej situácii vôbec nepomáha. Pre cyklistov a milovníkov adrenalínu je však táto cesta obľúbenou a vyhľadávanou destináciou.

Západ slnka vyráža ľuďom dych

V Spojených arabských emirátoch sa nachádza pohorie Jebel Hafeet, ktoré sa rozprestiera na hraniciach s Ománom. Cesta, ktorá ním prechádza patrí takisto medzi svetové unikáty. Jej trasa je dlhá takmer 12 kilometrov a dosahuje výšku 1200 metrov nad morom.

Jazda na nej však viac pripomína horskú dráhu. Spôsobené je to najmä zákrutami, ktorých je celkovo 60. Cesta bola postavená nemeckou spoločnosťou a často sa na nej konajú cyklistické preteky.

Mnohí však hovoria o tom, že najkrajší zážitok pre človeka je to, keď sa na jazdu po tejto ceste vydáte popoludní. Západ slnka, ktorý môžete vidieť, je údajne najkrajší zážitok, ktorý človek môže zažiť.

Úsek pre dobrodruhov

White Rim Road, je 114 kilometrový úsek cesty, ktorý sa nachádza v americkom štáte Utah. Cesta bola postavená v 50. rokoch 20. storočia a jej prvotnou úlohou bolo poskytovať prístup pre ťažbu uránu, ktorý v čase studenej vojny slúžil na výrobu jadrových zbraní.

Cesta v súčasnosti slúži pre štvorkolesové motorové vozidlá, ale aj horským cyklistom. Služba národného parku však ľudí varuje, aby si na cestu vzali dostatok vody, keďže v celej jej dĺžke nie je k dispozícii žiadna pitná voda.

Strmé stúpanie, pohľady na roklinu pod cestou a obrovské množstvo zákrut však s istotou nenechá chladného ani najväčšieho milovníka rýchlej jazdy.

Cesta, ktorá vedie ponad oceán

Nádherné Nórsko tiež ponúka svetový unikát, ktorý sa pre nás javí ako neuveriteľný. 8 kilometrový úsek cesty vedie ponad Atlantický oceán a spája súostrovia s pevninou.

Cesta existuje od roku 1989 a na začiatku jej výstavby sa o nej uvažovalo ako o železničnej trati. Cesta je klasifikovaná ako národná turistická cesta a je populárna pre reklamy, ktoré propagujú známe automobilové značky.

Táto cesta bola dokonca vyhlásená aj za najkrajšiu cestu na svete a získala titul Nórske konštrukcie storočia. Výdavky na jej výstavbu sa odhadujú na 122 miliónov nórskych korún.

Do roku 1999 sa na ceste dokonca vyberali aj mýtne poplatky, no po splatení určitej čiastky sa od toho upustilo a dnes ide o bezplatný cestný úsek.

Cesta využívaná aj na prestížne cyklistické preteky

Priesmyk Stelvio sa rozprestiera v talianskych Alpách a nachádza sa v nadmorskej výške 2758 metrov nad morom. Ide o najvyššie položený úsek cesty vo Východných Alpách a druhý najvyššie položený v celých Alpách.

Tento diaľničný úsek je prejazdný len v mesiacoch od júna do septembra a tvorí ho až 48 ostrých zákrut. Zaujímavosťou je to, že sa na ňom každoročne odohráva jedna z etáp prestížneho cyklistického závodu Giro d´Italia.

puma, foto: shutterstock, internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…