Domov Šport NBA sa vracia

NBA sa vracia

0
0

Informácia, na ktorú čakali milióny basketbalových fanúšikov po celom svete. Sezóna 2019/2020 v najlepšej súťaži sveta sa predsa len dohrá. Po tom, čo bola NBA pre pandémiu koronavírusu prerušená 11. marca, je podľa schváleného plánu jej reštart naplánovaný na 31 júla.

Jedno miesto, menší počet tímov, i upravený formát súťaže. To sú hlavné znaky dohratia najsledovanejšej ligy pod deravými košmi, ktoré schválila Rada guvernérov NBA.

V nej má zastúpenie každý z 30 tímov súťaže. Návrh prešiel 29 hlasmi, pričom proti nemu bol iba Portland, ktorý presadzoval model s menším počtom účastníkov.

Pre 8 tímov sezóna skončila

Dokončenie sezóny sa, tak ako sa predpokladalo, nebude týkať všetkých tímov. Hoci sa pôvodne hovorilo o tímoch, ktoré v čase prerušenia zotrvávali na play‑off pozíciách, čiže prvých ôsmich v každej konferencii, napokon sa ich počet ešte rozšíril o ďalších šesť tímov, ktoré boli ku postupu do play‑off najbližšie, konkrétne na play‑off pozíciu strácali maximálne 6 víťazstiev.

V záverečnej časti sezóny tak NBA počíta s 22 tímami – 13 zo Západnej a 9 z Východnej konferencie.

Sezóna sa definitívne končí pre Golden State Warriors, Cleveland Cavaliers, Atlantu Hawks, Detroit Pistons, New York Knicks, Minnesotu Timberwolves, Charlotte Hornets a Chicago Bulls.

Hlavné mesto basketbalu

Miestom, kde sa najbližšie mesiace sústredí celá NBA, bude Orlando na Floride, ktoré sa tak stane na niekoľko mesiacov svetovým hlavným mestom basketbalu.

Dočasný domov poskytne všetkým tímom areál Disney World, kde sa budú nielen zápasy odohrávať, ale tu budú všetci hráči, realizačné tímy, i technické tímy či rozhodcovia ubytovaní, aby sa čo najviac minimalizovala možnosť nákazy koronavírusom. S týmto cieľom budú prijaté aj mnohé zdravotné a bezpečnostné opatrenia.

„NBA, spoločne s hráčskou organizáciou spolupracujú s odborníkmi na infekčné choroby, odborníkmi v oblasti verejného zdravia a vládnymi úradníkmi na vytvorení prísneho programu na prevenciu a zmiernenie rizika spojeného s COVID-19, vrátane pravidelného testovacieho protokolu a prísnych bezpečnostných postupov,“ píše sa v stanovisku NBA.

Čo má Disney World s basketbalom?

Je možné, že výber miesta pre dohratie tohto ročníka NBA mnohých prekvapil. Disney World si totiž mnohí spájajú najmä s atrakciami pre tých najmenších.

Málokto však vie, že Disney World vlastní v Orlande obrovský 220-akrový športový komplex zvaný ESPN Wide World of Sports, ktorého súčasťou sú športové arény pre basketbal, futbal, volejbal, lakros, či bejzbal.

Súčasťou Disney Worldu, ktorý sa v Orlande rozprestiera na 25-tisíc akrovom pozemku, je aj 18 hotelov, takže tímy budú mať dostatočné súkromie.

Okrem toho v troch športových stánkoch sa dá vytvoriť až 20 basketbalových paluboviek a teda je tu dostatočný priestor na odohratie zápasov a zároveň aj umožnenie tréningového procesu všetkým 22 tímom.

Sezóna skončí najneskôr 12. októbra

Tréningové kempy jednotlivých tímov by mali začať 30. júna, prvý zápas je naplánovaný na 31. júla. Podľa pôvodného vylosovania mali tímy odohrať ešte minimálne 15 zápasov.

Základná časť sa v novom formáte obmedzí na odohratie 8 zápasov. Po tom si tímy na 8. a 9. mieste v každej konferencii zahrajú o postup do play‑off, avšak len v prípade, že deviaty tím v poradí nebude na ôsmeho strácať viac ako štyri víťazstvá.

Víťaza tohto ročníka by sme mali spoznať najneskôr 12. októbra. Následne by mali hráči mať približne mesiac voľno, kým začnú prípravné kempy pred novou sezónou, ktorej začiatok je predbežne naplánovaný na 1. decembra 2020.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…