Domov Šport NBA smúti: Zomrel legendárny tréner

NBA smúti: Zomrel legendárny tréner

0
0

Smutná správa zasiahla zámorskú basketbalovú rodinu minulý víkend. Po dlhej a ťažkej chorobe zomrel vo veku 78 rokov jeden z najuznávanejších trénerov pôsobiacich v NBA Jerry Sloan.

Basketbalovým fanúšikom sa pri vyslovení jeho mena okamžite vybaví tím Utah Jazz. Práve tu zanechal Jerry Sloan výraznú stopu vo svojej trénerskej kariére, keď na lavičke tímu sedel neuveriteľných 23 rokov a dosiahol úctyhodných 1 223 víťazstiev, čím sa medzi trénermi zaradil na tretie miesto v historickom rebríčku počtu víťazstiev.

Počas jeho epochy sa tím pod jeho vedením až 20-krát prebojoval do play‑off NBA, z toho dvakrát až do finále. V oboch prípadoch ho však zastavilo Jordanovo Chicago Bulls.

Apropo, práve s týmto tímom sa spájala Sloanova hráčka kariéra, keď obliekal dres Bulls 10 rokov a neskôr bol jeho dres s číslom 4 vyradený pod strechu štadióna.

A práve tu zbieral aj svoje prvé trénerské skúsenosti, najskôr od roku 1978 ako asistent trénera, už o rok neskôr ako hlavný tréner. Po necelých troch sezónach však na lavičke Bulls skončil a ďalšie tri čakal na príležitosť v NBA.

Tú dostal v Utahu, kde pôsobil od roku 1985 ako asistent a od roku 1988 až do 2011 ako hlavný tréner. Napriek tomu, že nikdy nevyhral vytúžený prsteň pre víťaza NBA, jeho výsledky, najmä s tímom Utah Jazz, ho radia medzi najväčších velikánov, aký kedy sedeli na lavičkách profitímov NBA.

V roku 2009 bol uvedený do basketbalovej Siene slávy NBA. Jerry Sloan zomrel 22. mája na komplikácie Parkinsonovej choroby a demencie s Lewyho telieskami.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…