Domov Ekonomika Nedostatok financií v zdravotníctve má dopad na pacientov

Nedostatok financií v zdravotníctve má dopad na pacientov

0
0

Podľa prieskumu Asociácie na ochranu práv pacientov SR (AOPP) si až 94 % Slovákov myslí, že nedostatok financií v zdravotníctve má dopad na pacientov. Prieskum tiež ukázal, že podľa pacientov finančné prostriedky na zabezpečenie poskytovania zdravotnej starostlivosti by mal zabezpečiť v prvom rade štát.

Prieskum AOPP potvrdil to, o čom sa v súvislosti so slovenským zdravotníctvom hovorí už dávno – systém poskytovania zdravotnej starostlivosti na Slovensku je dlhodobo podfinancovaný.

Za najväčšie problémy zdravotníctva Slováci považujú dlhé čakanie u lekárov a nedostatok peňazí v systéme, čím sa zvyšujú doplatky a neoprávnené poplatky pacientov, pričom ako hlavnú príčinu týchto problémov pacienti vidia dlhodobé neriešenie problémov a korupciu v zdravotníctve.

Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti by mali byť podľa prieskumu za svoju prácu spravodlivo odmeňovaní, myslí si to 89 % opýtaných.

V opačnom prípade sú výsledkom nielen dlhé čakacie doby, zbytočné a neoprávnené poplatky, ale aj preháňanie či diskriminácia pacientov, pričom je kvalita zdravotnej starostlivosti často podľa pacientov podmienená mierou známostí s lekármi.

Vedie to podľa respondentov aj k tomu, že sa pacienti vyhýbajú návštevám lekárov, čo má za následok zhoršujúci sa zdravotný stav obyvateľov. Tento stav zdravotníctva môže podľa 48 % opýtaných viesť aj k zbytočným úmrtiam pacientov.

Polovica z opýtaných má pocit, že pacient nie je v zdravotníctve na prvom mieste a toto percento sa zvyšuje priamo úmerne veku alebo v prípade chronických či pravidelných pacientov.

Približne pätina opýtaných si myslí, že je tiež nevyhnutné zaviesť opatrenia proti korupcii, určiť jasné pravidlá a vymožiteľnosť práv pacientov či zlepšiť podmienky pre zdravotníckych pracovníkov.

Z odpovedí respondentov tiež vyplynulo, že názor o bezplatnom zdravotníctve už zďaleka nie je prevládajúci.

Kým približne polovica respondentov si stále myslí, že zdravotníctvo je bezplatné a každý by mal mať neobmedzený prístup k zdrojom zdravotnej starostlivosti, druhá polovica opýtaných si uvedomuje, že zdravotníctvo je nákladné a k čerpaniu jeho zdrojov treba pristupovať zodpovedne.

red, SITA, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Sprítomnená minulosť

V karanténe doma ostáva veľa času na premýšľanie, uvažovanie. Starí Egypťania poznali len …