Domov Slovensko Neistota v politike pokračuje

Neistota v politike pokračuje

0
0

Dvojnásobná vražda, ktorá sa pred takmer tromi týždňami stala v jednom z rodinných domov v dedinke Veľká Mača v nás neprebudila len ľudí, ktorí súcitia s pozostalými ale aj občanov, ktorí sú nahnevaní a prajú si žiť v bezpečnej a demokratickej krajine.

Práve prebudenie občana v nás, vyhnalo minulý piatok do ulíc podľa odhadov viac ako 100 tisíc ľudí po celom Slovensku, ale aj vo viacerých mestách vo svete.

Tieto davy pohli aj politickým svetom. Opozícia tlačí na predčasné voľby a koalícia sa snaží vymyslieť ako z tohoto von. Odhalené informácie o prepojeniach vysokých politických predstaviteľov na ľudí spájaných s mafiou, či o kšeftoch, ktoré akosi smrdia zamávali so stabilitou koalície.

Rušno v koalícii

Koaličný Most‑Híd celý týždeň rokoval na úrovniach okresov a krajov, aby napokon v pondelok zasadla Republiková rada tejto strany, ktorá mala rozhodnúť, čo ďalej.

SNS sa v celej tejto situácii stiahla a jej najväčším prínosom bola snaha o „zmierenie“ prezidenta s predsedom vlády. Najsilnejšia koaličná strana zas čelila tvrdým útokov vyhadzujúcim jej pred oči početné kauzy i zodpovednosť za súčasnú situáciu.

Silnejúce hlasy, ktoré žiadali koniec podpredsedu SMERu‑SD Roberta Kaliňáka na stoličke ministra vnútra, napokon boli vypočuté samotným Kaliňákom, ktorý v pondelok ohlásil svoju demisiu. Bolo už neskoro. Toto koaličnému partnerovi Most‑Híd nestačilo.

Celé politické a občianske Slovensko tak čakalo na výsledky ich Republikovej rady. Už pred jej začiatkom bolo jasné, že strana v tom, či ostať v koalícii s „pošpineným“ partnerom alebo odísť a pridať sa ku kritikom, nie je jednotná. Napokon aj jej rokovanie trvalo asi 8 hodín.

Budú predčasné voľby?

V pondelok večer okolo pol jedenástej Béla Bugár predstúpil pred novinárov a prečítal im Uznesenie, ktoré Republiková rada prijala. „Republiková rada strany Most‑Híd poveruje jej vedenie na čele s predsedom Bélom Bugárom rokovať s koaličnými partnermi o možnostiach predčasných volieb.

Ak tieto rokovania nebudú úspešné, strana Most‑Híd vystúpi z koalície.“ Znel ortieľ. Bugár okrem iného aj upresnil, že Robert Fico odmietol rokovať o predčasných voľbách a tak dostal horúci zemiak do rúk koaličný partner z SNS.

Stanovisko predsedu Andreja Danka: „Predsedníctvo strany ma zaviazalo rokovať o predčasných voľbách až vtedy, ak dôjde k pádu vlády, resp. jej nefunkčnosti, prípadne k nefunkčnosti koalície,“ opäť len pomotalo celú situáciu a vrátilo na stôl všetky možné alternatívy riešenia tejto politickej krízy v našej krajine.

Do úvahy tak v utorok pripadali mnohé scenáre, ktoré by bolo zdĺhavé sem rozpisovať, tak len v skratke:

  • koalícia sa ešte stále môže dohodnúť na predčasných voľbách a nedovoliť tak, aby o nich rozhodol niekto iný,
  • koalícia sa ešte stále môže vrátiť k „normálnemu“ koaličnému fungovaniu, čo by bol však asi tvrdý odkaz „ulici“, ktorá by mohla reagovať rovnako veľmi tvrdo,
  • koalícia sa môže rozpadnúť a odídenci môžu spoločne s opozíciou zahlasovať za predčasné voľby,
  • koalícia sa môže rozpadnúť a opozícia spoločne s bývalými koaličnými poslancami môže znemožniť fungovanie parlamentu a po troch mesiacoch ho prezident rozpustí, aj so stanovením nových volieb,
  • koalícia sa môže rozpadnúť a odídenci z nej môžu spoločne s opozíciou zahlasovať za pád vlády, v tom prípade prezident vymenuje nového premiéra, ktorého úlohou bude zostaviť vládu s podporou v parlamente, čo sa v tejto situácii ťažko komukoľvek podarí.

Koaličná rada riešenie nepriniesla

V utorok na poludnie rokovala aj koaličná rada, ktorá však posun situácie nepriniesla. Ako prvý predstúpil pred novinárov predseda SNS Andrej Danko, ktorý len povedal, že koalícia naďalej rokuje, pričom podľa neho pripadajú do úvahy ešte všetky možné varianty riešenia tejto krízy.

„Neexistuje už asi varianta, téma a oblasť, ktorú by sme nepreberali,“ povedal Danko pričom potvrdil, že medzi nimi bola aj možnosť vlády na čele s novým premiérom.

Koalícia zatiaľ drží

Za zmienku stojí aj to, že v utorok začalo tiež rokovanie Národnej rady SR. Ešte pred jeho začiatkom sa špekulovalo o tom, že si opozícia „otestuje“, akú silu má ešte koalícia v parlamente.

„Asi spravíme nejakú obštrukciu,“ hlásal predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár. Nevedno či testovanie nevyšlo, alebo dopadlo zle, ale program schôdze bol schválený pohodlnou väčšinou 93 hlasov.

Počuli sme iba to, čo sme chceli?

„Republiková rada Most‑Híd poveruje jej vedenie na čele s predsedom Bélom Bugárom rokovať s koaličnými partnermi o možnostiach predčasných volieb,“ znie prvá veta Uznesenia, ktoré prijala Republiková rada Mostu‑Híd.

Po nej pravdepodobne začalo v domácnostiach opozičných poslancov trieskať šampanské. Prečo? Pretože nik z nich nepočul, minimálne to nikto nespomína, pokračovanie spomínaného uznesenia:

„Republiková rada Mostu‑Híd dáva zároveň mandát republikovému predsedníctvu v prípade ďalšieho vývoja prijať rozhodnutia bez nutnosti zvolať rokovanie Republikovej rady.“

Ako upozorňuje politický analytik Ján Baránek je zvláštne, že mandát na rokovanie o predčasných voľbách dostalo vedenie strany na neurčitý čas. Čo však je ešte zaujímavejšie:

„On dostal vlastne plnú moc, teda predsedníctvo dostalo plnú moc od Republikovej rady. Chýba mi tam imperatívny záväzok,“ povedal Ján Baránek v mimoriadnom vysielaní televízie TA3.

Posledná veta uznesenia prijatého Republikovou radou dáva v podstate možnosť vedeniu strany prijať akékoľvek rozhodnutie s odvolaním sa na aktuálny vývoj.

Ako ďalej Baránek dodáva, Béla Bugár je dnes najdlhšie slúžiacim politikom na našej politickej scéne, a musí si veľmi dobre uvedomovať, že v prípade predčasných volieb by sa jeho strana do parlamentu už nemusela dostať (vychádzajúc z prieskumov verejnej mienky i z toho, že zo strany by mohli odísť viacerí členovia).

Ako celá situácia napokon dopadne, uvidíme. Avšak radosť z príchodu predčasných volieb ešte nemusí byť na mieste.

ano, foto: SITA, video: TA3

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Mračnová dostala cenu Laurel

Európske olympijské výbory (EOV) ocenili čestnú členku Slovenského olympijského a športové…