Domov Zahraničie Nobelovu cenu za mier získal africký reformátor

Nobelovu cenu za mier získal africký reformátor

0
0

Minulý týždeň nórska Nobelova komisia zverejnila laureátov jubilejných stých cien za jednotlivé oblasti. Nobelovu cenu za mier získal tento rok etiópsky premiér Abiy Ahmed.

Etiópsky premiér Abiy Ahmed získal 100. Nobelovu cenu za mier. Tento etiópsky predseda vlády druhej najľudnatejšej africkej krajiny, bol ocenený za jeho úsilie v oblasti mierotvorného procesu, ako aj v oblasti reforiem a tiež medzinárodnej spolupráce.

V minulom roku sa mu podarilo sprostredkovať historickú mierovú dohodu medzi Etiópiou a Eritreou, ktoré vzájomný konflikt sužoval celých 20 rokov.

Pozadie dlhoročného konfliktu

Historická dohoda medzi Etiópiou a Eritreou ukončila 20 rokov vojnového stavu v pohraničnom konflikte medzi oboma krajinami, pri ktorom zahynulo okolo 70 tisíc ľudí a tisíce rodín zostali odlúčené.

Prekvapenie Abiy Ahmed spôsobil, keď obnovil diplomatické spojenie s Eritreov a o pár mesiacov došlo k podpisu mierovej zmluvy medzi oboma krajinami.

Berit Reiss-Andersen, predsedníčka Nobelovho inštitútu

Reformy nielen smerom navonok

Aj jeho domáce zmeny stoja za zmienku. Ahmed sa rozhodol na radikálne reformy vo svojej krajine.

Polovica jeho kabinetu je tvorená ženským pokolením, rozhodol o zrušení zákazu pôsobenia opozičných strán, následne prepustil aj tisíce politických väzňov, viacerých vysokých štátnych úradníkov nechal zatknúť za korupciu a porušovanie ľudských práv a ukončil tiež cenzúru médií.

Signál pre viaceré africké krajiny

Abiy Ahmed je považovaný za charizmatického politika, ktorý sa snaží o uvoľnenie dlhoročnej autokracie v krajine. Týmto sa snaží byť vzorom aj pre zvyšné regióny v Afrike.

Okrem konfliktu na svojom území sa tiež Ahmed snaží aktívne riešiť aj problémy v iných častiach Afriky, keď sa zapojil do zmierovacieho procesu vo východnej Afrike, napríklad aktívne vstúpil do normalizácie diplomatických vzťahov medzi Džibutskom a Eritreou, alebo dokonca intervenoval v susednom Sudáne, aby sprostredkoval mierovú dohodu.

Cesta k demokracii v Etiópii nie je dokončená

Kritici obviňujú etiópskeho premiéra Ahmeda z toho, že sa viac zameriava na budovanie jeho dokonalého obrazu smerom k verejnosti, než na riešenie vnútorných bojov.

No napriek tomu treba uznať, že forma jeho vlády ponúka obrovský kontrast v porovnaní so starými formami vládnutia v afrických krajinách.

Ahmed dnes patrí k skutočne zaujímavým politikom v Afrike, pretože vyzýva na modernizáciu vo svojej krajine a tým implicitne aj ostatných na kontinente poznačenom viacerými dlhoročnými konfliktami.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…