Domov Zahraničie Nová Kaledónia odmietla nezávislosť od Francúzska

Nová Kaledónia odmietla nezávislosť od Francúzska

0
0

Minulý týždeň sa uskutočnilo referendum o nezávislosti Novej Kaledónie od Francúzska, ktoré ukončilo viac ako 20 rokov starý územný spor. Tichomorské územie aj naďalej súčasťou Francúzska.

Voliči na francúzskom tichomorskom území, v Novej Kaledónii, odmietli ponuku na nezávislosť. V referende sa zúčastnilo okolo 81 % oprávnených voličov a za súčasť Francúzska sa vyslovilo 56,4 % voličov, za odchod hlasovalo až 43,6 % voličov, čo bolo podstatne viac ako predpovedali predvolebné prieskumy verejnej mienky.

Historické pozadie hlasovania

Samotné hlasovanie bolo prisľúbené ešte dohodou z roku 1988, ktorou sa ukončila násilná kampaň za nezávislosť, keď domorodí obyvatelia Kanakovia zabili štyroch francúzskych policajtov a 23 rukojemníkov.

Odpoveďou bol následný francúzsky útok, ktorý si vyžiadal 19 mŕtvych Kanakov. V roku 1988 sa zástupcovia z oboch táborov dohodli na ukončení násilia, ktorého výsledkom je aj toto referendum.

Počas hlasovania sa mohlo vyjadriť takmer 175 tisíc voličov, pričom domorodí Kanakovia tvoria ešte stále 39,1 % obyvateľov.

Význam ostrovov pre Francúzsko

Obyvatelia Novej Kaledónie prejavili dôveru vo francúzsku republiku, v jej budúcnosť a hodnoty.

Emmanuel Macron

Nová Kaledónia má veľké ložiská niklu, ktoré tvoria približne štvrtinu z celosvetových zásob. Nikel patrí medzi dôležitú zložku pri výrobe elektroniky.

Celkovo územie Novej Kaledónie považuje Francúzsko za strategický ekonomický ako aj politický priestor v tichomorskom regióne.

Nová Kaledónia a jej samosprávne fungovanie

Nová Kaledónia je vo francúzskom dvojkomorovom parlamente zastúpená dvoma poslancami a dvoma senátormi.

Samospráva Novej Kaledónie je tvorená kongresom, ktorý si volí výkonného zástupcu s právomocami v niektorých oblastiach, a to predovšetkým v oblasti polície, vzdelávania a pri tvorbe miestnych zákonov.

Ostrovy Novej Kaledónie dostávajú každoročne od francúzskej vlády približne 1,3 miliardy EUR.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Pre pobavenie publika

Hovorí sa, že škodoradosť je najlepšia radosť. My sa však nechceme nikomu vysmievať, len v…