Domov Šport Nový hokejový znak rozdelil Slovensko

Nový hokejový znak rozdelil Slovensko

0
0

Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) predstavil nové logo. Hrude slovenských hokejových reprezentantov bude najnovšie zdobiť vynovený slovenský znak, ktorý má namiesto symbolického trojvŕšia znázornené zdvihnuté hokejky. Táto novinka však niektorých patriotov nepotešila.

Slovenskí hokejisti nastúpia na reprezentačné zápasy v nových dresoch. Klasické bielo‑modro‑červené tradične dopĺňa slovenský znak. Ten však ani zďaleka nie je taký tradičný, na aký sme zvyknutí.

SZĽH sa totiž rozhodol pre jeho modernejšiu a hlavne hokejovú verziu. Na hrudiach budú mať hokejisti namiesto slovenského štátneho znaku práve logo zväzu. Jeho tvorcovia sa pri jeho návrhu inšpirovali práve slovenským znakom.

Hokejky namiesto trojvŕšia

Na logu sa podobne ako na štátnom znaku nachádza biely dvojkríž na červenom pozadí. Modré trojvŕšie však nahradili bielo‑modré zdvihnuté hokejky. Tie majú znázorňovať úspech a víťazstvo.

Práve táto zmena rozhnevala Slovákov, ale aj politikov, ktorým sa myšlienka zmodernizovania štátneho symbolu nepáči. Na internete prebiehajú diskusie medzi dvomi tábormi. Jedni sú touto myšlienkou nadšení, iní zas tento čin považujú za hanobenie štátneho znaku.

Kritika politikov aj Matice slovenskej

K tejto novinke sa prostredníctvom profilov na sociálnych sieťach vyjadrili aj poslanci NR SR. Jej podpredseda za stranu Smer‑SD Martin Glváč kritikou skutočne nešetril.

„Páni hokejisti a funkcionári: Urobte si aké chcete moderné logo a na dres dajte koľko chcete hokejok, ale na drese nemáte štátny znak, a použiť ešte aj pozmeniť štátny znak je zakázané!“

Podobný názor na celú vec má aj národniar Anton Hrnko: „Cieľom je zrušiť štátny znak na dresoch a nahradiť ho niečím, čo silne pripomína tvorbu košických pseudoumelcov Kalmusa a Lorenza. To hádam nemyslia vážne!“ K statusu pripojil aj jasný odkaz, ktorý adresoval SZĽH:

„Chcel by som sa opýtať predstaviteľov zväzu, či rovnako, ako odmietajú na svojich dresoch štátny znak, odmietajú aj štátnu podporu? Potom by som ich výkon aj hádam pochopil. Ale ináč sa to pochopiť nedá!“  S predstaviteľmi vládnych strán tentokrát sympatizuje aj opozičný poslanec Boris Kollár:

„Pri všetkej úcte k autorovi, štátny znak a štátny symbol sa nikdy nesmú trendovo modifikovať a už vonkoncom przniť hokejkami. Ak idú naši chlapci do boja za Slovensko, tak majú mať hrdo na dresoch náš znak a nie trendovú modifikáciu…“

Ku kritikom sa pridala aj kultúrna inštitúcia Matica Slovenská, ktorá sa do zväzu poriadne pustila. Aj tá na sociálnej sieti zverejnila status, v ktorom dala jasne najavo svoje stanovisko:

„Odstránenie štátneho znaku na dresoch považuje Matica slovenská za stratu úcty k slovenskej štátnej symbolike. Matica slovenská je zásadne proti nahradeniu štátneho znaku na dresoch slovenských hokejových reprezentantov novým logom a očakáva, že SZĽH prehodnotí tento bezprecedentný počin a modifikáciu symbolu Slovenskej republiky nepoužije.“

Kanaďanom to prešlo

Nájdu sa však aj takí, ktorí si myslia, že nové logo je moderné, vkusné a výstižné. Medzi nich patrí jeden z najlepších hokejistov Marián Hossa, ktorý sa zúčastnil aj samotnej tlačovej konferencie, na ktorej zväz logo predstavil.

Keď sa tiež skúsime pozrieť za hranice našej malej krajiny zistíme, že nie sme jedinou krajinou, ktorej hokejisti budú mať namiesto štátneho symbolu iné logo.

Aj stále úspešní Kanaďania majú príznačný javorový list doplnený hokejistom. To však nemusí automaticky znamenať, že si svoju identitu nevážia a snažia sa štátny znak znehodnotiť.

puma, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Deň, keď Little boy zničil Hirošimu

6. augusta uplynie 77 rokov od prvého použitia nukleárnej zbrane armádou USA. Tú využili p…