Domov Zahraničie O vydaní Assangea rozhodnú až na budúci rok

O vydaní Assangea rozhodnú až na budúci rok

0
0

Minulý týždeň britský minister vnútra Sajid Javid podpísal príkaz na vydanie väzneného Juliana Assangea do Spojených štátov. O tom, či k tomu skutočne dôjde musí ešte rozhodnúť súd. Dátum pojednávania však stanovili až na budúci rok.

Spojené štáty americké sa o vydanie Assangea usilujú už od roku 2010, kedy o pomoc požiadali medzinárodné spoločenstvo. Assange totiž v USA čelí 18-tim obvineniam vrátane sprisahania s cieľom nabúrať sa do vládnych počítačov.

Julian Assange a Wikileaks

Julian Assange je austrálsky publicista a zakladateľ kontroverzného portálu Wikileaks. Ten sa špecializuje a analýzu a uverejňovanie utajených oficiálnych dokumentov týkajúcich sa vojenských záležitostí, špionáže a korupcie.

Celosvetovo sa preslávil v roku 2010, keď uverejnil tajné dokumenty súvisiace s vojnou v Iraku a Afganistane. Spojené štáty americké obvinili Juliana Assangea zo získavania a zverejňovania tajných informácií.

Assange podľa Washingtonu ohrozil bezpečnosť USA tým, že zverejnil tisíce tajných dokumentov vrátane mien ľudí, ktorí poskytovali Američanom a koaličným jednotkám v Afganistane a Iraku dôverné informácie.

Stíhať ho chcú na základe zákona o špionáži. Celkovo čelí Assange 18-tim obvineniam vrátane sprisahania s cieľom nabúrať sa do vládnych počítačov, avšak nedarí sa im ho dostať do USA.

Od júna 2012 sa ukrýval na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne práve pre obavy z vydania do Spojených štátov. 11. apríla tohto roku mu však Ekvádor odobral azyl. Dôvodom bolo „opakované porušovanie medzinárodných dohôd a denných protokolov“.

Assange vo februári na ekvádorskom veľvyslanectve.

Špionáž či sloboda slova?

Britský minister vnútra Sajid Javid minulý týždeň podpísal príkaz na jeho vydanie do Spojených štátov. Ako Javid informoval, o tom, či zakladateľ portálu WikiLeaks bude v Spojených štátoch čeliť obvineniam zo získavania a zverejňovania tajných informácií, rozhodne súd.

Plán Spojených štátov stíhať 47-ročného Assangea za uverejňovanie informácií vyvolal otázky týkajúce sa slobody slova. Assange trvá na tom, že je novinárom chráneným prvým dodatkom americkej ústavy.

Súd v tejto veci po prvýkrát zasadal minulý piatok. Assange, ktorý si v súčasnosti odpykáva v londýnskom väzení Belmarsh 50-týždňový trest odňatia slobody za porušenie podmienok prepustenia na kauciu, sa kvôli svojmu zdravotnému stavu zúčastnil pojednávania len prostredníctvom videorozhovoru.

Pred Westministerským súdom, ktorý zatiaľ len rozhodol o dátume hlavného pojednávania o vydaní Juliana Assangea do USA, protestovali jeho podporovatelia za jeho prepustenie a taktiež proti jeho vydaniu do USA.

Pojednávať sa bude až v budúcom roku

Britský súd stanovil dátum hlavného pojednávania, so zakladateľom portálu WikiLeaks Julianom Assangeom o vydaní do Spojených štátov, na začiatok budúceho roka.

Očakáva sa, že pojednávanie súdu, ktorého začiatok sudkyňa Emma Arbuthnot určila na 25. februára 2020, potrvá približne päť dní. Predbežné pojednávania sa očakávajú v júli a októbri.

ano, SITA, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Slota proti Dankovi

Vskutku nečakaný návrat do politického života učinil začiatkom týždňa bývalý predseda SNS …