Domov Šport Özil dal Nationalelf zbohom: „Iba ma využívali“

Özil dal Nationalelf zbohom: „Iba ma využívali“

0
0

Dnes už bývalý nemecký reprezentant tureckého pôvodu Mesut Özil ukončil reprezentačnú kariéru a to napriek tomu, že mal národnému tímu určite ešte čo‑to ponúknuť. Dôvodom je neúcta fanúšikov i médií a rasizmus.

Mesut Özil prežíval posledné týždne krušné chvíle po tom, ako sa na verejnosť dostala jeho fotografia s tureckým prezidentom Erdoganom, ktorý je v európskych krajinách, vrátane Nemecka, čoraz viac vykresľovaný ako neľútostný diktátor, pričom odpor voči nemu stúpa.

Útočník londýnskeho Arsenalu bol dlhé roky dôležitou postavou národného tímu. Po spomínanej fotke sa však vlna kritiky na neho nezastavila, čomu prispel aj výbuch nemeckého národného tímu a zároveň obhajcu titulu na svetovom šampionáte v Rusku.

Nationalelf nepostúpil zo základnej skupiny, skončil v nej dokonca posledný. „Keď víťazíme, tak som Nemec a keď prehráme, tak som prisťahovalec. Napriek tomu, že v Nemecku platím dane, podporujem školstvo a vyhral som v jeho drese majstrovstvá sveta, v tamojšej spoločnosti ma neakceptovali.

Je to o Turecku alebo o tom, že som moslim? Narodil som sa a vyrastal v Nemecku, tak prečo ma neberú za Nemca,“ uviedol stredopoliar Arsenalu Londýn s tým, že sa v národnom tíme cíti byť už viac nechcený.

„Nebudem reprezentovať Nemecko, kým budem pociťovať rasizmus a neúctu. Nosil som náš dres s hrdosťou a vzrušením, ale teraz to tak necítim.

Učiniť toto rozhodnutie bolo veľmi ťažké, ale keďže vysokí predstavitelia Nemeckého futbalového zväzu so mnou zaobchádzali tak ako zaobchádzali, nerešpektovali moje turecké korene a egoisticky ma využívali na svoju politickú propagandu, to už bolo na mňa priveľa.

Nie preto hrám futbal. Rasizmus nesmie byť akceptovaný,“ dodal niekdajší hráč Werderu Brémy či Realu Madrid.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Zo svadby sa stal najväčší pivný festival na svete

Nemecký Mníchov je už vyše dve storočia dejiskom najväčšieho pivného festivalu na svete. O…