Domov Zahraničie Parlamentné zhromaždenie RE prinieslo kontroverzné rozhodnutie: Rusku vrátili hlasovacie práva v tomto orgáne

Parlamentné zhromaždenie RE prinieslo kontroverzné rozhodnutie: Rusku vrátili hlasovacie práva v tomto orgáne

0
0

Počas týždenného zasadnutia Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) sa stretli viac ako tri stovky zástupcov členských štátov Rady Európy, ktorý počas zasadnutia prijali mnohými členmi kritizované rozhodnutie, kedy prinavrátili hlasovacie práva Ruskej federácii.

Je viac ako zarážajúce, že napriek dôkazom a obvineniam, ktoré sa za ostatné týždne objavili proti Rusku, sa krajiny rozhodli prinavrátiť hlasovacie práva Ruskej federácií práve v Parlamentom zhromaždení Rady Európy.

Medzi príkladmi nájdeme snahu Ruska o ovplyvňovanie eurovolieb, o čom informovali a predložili dôkazy európskej inštitúcie, alebo keď holandskí prokurátori obvinili troch Rusov a jedného ukrajinského občana za spoluvinu pri vraždení 298 ľudí pri zostrelení letu MH17 na Ukrajine.

Parlamentné zhromaždenie Rady Európy

Rada Európy je medzinárodná organizácia, ktorá spája 47 krajín Európy a zahrňuje aj 6 pozorovateľských krajín. Rada Európy je nezávislá na Európskej únii, kde štáty spoločne hľadajú riešenia na základe diskusie.

Pod Radu Európy spadá aj Európsky súd pre ľudské práva. Parlamentné zhromaždenie Rady Európy sa skladá z 324 členov, ktorý sú kreovaný z národných parlamentov členských štátov a stretávajú sa štyrikrát ročne na týždenné plenárne zasadnutia v Štrasburgu.

Kontroverzné rozhodnutie

Rusku v roku 2014 pozastavilo Parlamentné zhromaždenie Rady Európy na dobu jedného roka práva voliť a zastávať vysoké funkcie v súvislosti s anexiou Krymu.

V roku 2015, v súvislosti s aktivitami na východe Ukrajiny, bola táto sankcia predĺžená o tri mesiace, načo Rusko zareagovalo nezúčastňovaním sa a bojkotovaním stretnutí a celej Rady Európy. Stretnutie zhromaždenia bolo tento rok iné.

Rusko pohrozilo odchodom z organizácie a Rada Európy sa rozhodla, že v snahe o udržanie Ruska v Rade sa vzdá niektorých obmedzení.

Vrátenie Ruska do Rady Európy

Ešte minulý mesiac sa väčšina 47 členských štátov dohodla, že sa vzdá blokovania Ruska v Rade Európy a žiadali aj PZ RE, aby sa zachovala rovnako.

Argumentovali, že zbavenie ruskej delegácie práva voliť v tomto zhromaždení neviedlo k návratu Krymu na Ukrajinu, ani k zlepšeniu situácie v oblasti ľudských práv v Ruskej federácii, ale namiesto toho sa vytvorila kríza v rámci tejto organizácie.

Nakoniec PZ RE so 118 hlasmi za, 62 proti a 10, ktoré sa zdržali, znížili sankčné právomoci, ktoré voči Rusku zaviedli a následne prijali ruskú delegáciu späť.

Na to Ukrajina ako aj ďalšie krajiny reagovali svojim odídením zo zasadnutia PZ RE na protest proti tomuto rozhodnutiu.

Čo stojí za rozhodnutím?

Pozastavenie Ruska vytvorilo pre Radu, ktorej rozpočet je takmer 440 miliónov EUR na rok, značnú rozpočtovú výzvu, lebo Rusko je jedným z piatich najväčších prispievateľov a po pozastavení ukončilo svoje prispievanie do rozpočtu.

Čo za posledné tri roky ich neúčasti na rozpočte vytvorilo takmer 100 miliónový dlh. Práve finančný príspevok Ruska bol podľa mnohých jeden z najsilnejších faktorov pre hlasovanie za prinavrátenie Ruska spať za rokovací stôl.

Existujú aj iné argumenty

Podľa viacerých existuje len jeden rozumný argument, ktorý hovorí, že ak by Rusko odišlo z Rady, jeho občania by stratili prístup k Európskemu súdu pre ľudské práva, kedy v prípade podania a rozhodnutia obetiam poskytuje aspoň morálne uspokojenie vo forme uznania zo strany Súdu, že ich práva boli porušené.

No ani s týmto argumentom nie sú všetky mimovládne organizácie úplne spokojné, pretože ako tvrdia, neexistuje žiadna záruka, že Rusko bude aspoň čiastočne plniť rozhodnutia tohto súdu.

Nová generálna tajomníčka Rady Európy

Počas svojho zasadnutia Parlamentného zhromaždenia Rady Európy bola zvolená aj nová generálna tajomníčka Rady Európy, ktorou sa stala chorvátska ministerka zahraničných vecí a európskych záležitostí Marija Pejčinovičová Buričová.

V súboji porazila belgického ministra zahraničných vecí Didiera Reyndersa, kedy za Pejčinovičovú Buričovú hlasovalo až 159 z 268 členov PZ RE.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…